BM Raportörleri Ekim’de Diyarbakır’da Olacak

BM Raportörleri Ekim’de Diyarbakır’da Olacak

BM raportörleri Ekim ayında Diyarbakır’a ziyaret gerçekleştirerek kayyum atamalarına ilişkin gözlemlerde bulunacak.

A+A-

BM raportörleri Ekim ayında Diyarbakır’a ziyaret gerçekleştirerek kayyum atamalarına ilişkin gözlemlerde bulunacak.

İçişleri Bakanlığı’nın Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye eş başkanlarını görevlerinden uzaklaştırarak yerine kayyum ataması ardından HDP Dış İlişkiler Komisyonu uluslararası alanda harekete geçti.

Dış İlişkiler Komisyonu, “siyasi darbe” olarak değerlendirdiği kayyum atamalarına karşı hazırladığı geniş kapsamlı dosyayı bütün kurumlar ve elçiliklere gönderdi.

Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresiyle diyaloga geçen komisyon, görevden uzaklaştırılan belediye eş başkanları ile 30 büyükelçiliğin ve uluslararası basın kuruluşlarının görüşmesini sağladı. Bu kapsamda BM raportörleri Ekim ayı içerisinde Diyarbakır’a ziyaret gerçekleştirecek. Raportörler, bölgede belediyelerin durumuna dair bir takım gözlem ve temaslarda da bulunacak.

KAYYUM AVRUPA KONSEYİ GÜNDEMİNE TAŞINACAK

Komisyon, temas halinde olduğu uluslararası kurumlar aracılığıyla kayyum atamalarını Avrupa Konseyinin çeşitli oturumlarında gündeme getirecek. Bu temasla birlikte görevden uzaklaştırılan HDP’li belediye eş başkanları, birçok dünya ülkesinde bulunan belediye başkanlarına yaşadıkları hukuksuzluğu ve kayyum uygulamalarına dair bilgilendirmede bulundu.

ULUSLARARASI KURUMLAR ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRECEK

Komisyonun çalışmaları kapsamında önümüzdeki günlerde birçok uluslararası kurumun içinde bulunduğu heyetlerin Diyarbakır, Mardin ve Van’a ziyaretlerinin sağlanacağı da öğrenildi.

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi'nde 18 Eylül'de görülecek duruşmasına katılacak olan heyetlerin, duruşmanın yanı sıra kayyum uygulamalarını teşhir edecek çalışmalar yürütecek.

Partinin kayyum atamalarına karşı uluslararası alanda yürüttüğü çalışmalara ilişkin konuşan HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, “Eş Genel Başkanımızın da aralarında bulunduğu bir heyet Federe Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta temasları sürüyor. Yine Amerika ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine çok sayıda heyetler gönderiyoruz. Diplomasi çalışmalarımızda kayyum rezaletini teşhir ederek, insanların bu konuda aktif, somut tavır almasını sağlayacağız. Bu konuda meşruiyeti tamamen sağladık” dedi.

İSVEÇ PARLAMENTOSU’NDA KAYYUM OTURUMU

Geçtiğimiz hafta İsveç Ulusal Parlamentosu’nda kayyum atamalarıyla ilgili oturum gerçekleştirildiği bilgisini de veren Özsoy, kayyum atamalarını Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Konseyi’nin acil gündemlerine almayı hedeflediklerini söyledi.

Özsoy, kayyum gündemli diplomatik temaslarında Avrupa’da bulunan belediyelerle HDP’li belediyeler arasında “kardeş belediyecilik” noktasında da çalışmalar sürdürdüklerini aktardı. 

Mezopotamya Ajansı

Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.