PAK: Ölümsüz Lider Molla Mustafa Barzani’nin Hayatı, Kürt Özgürlük Mücadelesinin Bir Özetini Oluşturmaktadır

PAK: Ölümsüz Lider Molla Mustafa Barzani’nin Hayatı, Kürt Özgürlük Mücadelesinin Bir Özetini Oluşturmaktadır

.

A+A-

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Ölümsüz Lider Mela Mistefa  Barzani’nin vefatının yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı.

PAK’ın yayınladığı mesaj şu şekilde:

Ölümsüz Lider Molla Mustafa Barzani’nin Hayatı, Kürt Özgürlük Mücadelesinin Bir Özetini Oluşturmaktadır

Molla Mustafa Barzani Kürt milleti ve Kürdistan’ın tarihinde ,saygıyla anacağımız, ölümsüz ulusal liderlerden biridir.

Molla Mustafa Barzani, 14.03.1903’te doğdu, 01.03.1979’da aramızdan ayrıldı. Yani bu yılın mart ayı, ölümsüz liderin hem 118.doğum yıl dönümü, hem de aramızdan ayrılışının 42. yıl dönümüdür.

Doğumundan vefatına kadar, Molla Mustafa Barzani’nin hayatı, Kürt ve Kürdistan’ın özgürlük mücadelesinin kısa bir özetini oluşturmaktadır.

Cezaevi, sürgün , savaş ve derin acılarla yoğrulmuş bir yaşamın ifadesidir Mola Mustafa Barzani’nin yaşamı.

Yaşanan tüm başarı ve kimi yenilgilerle birlikte, derin bir yurtseverlik, direniş, kararlı ve istikrarlı bir mücadele sürekliliği,umut ve içtenlikle yoğrulmuş kişilikli bir yaşam ve duruştur Molla Mustafa Barzani.

Mola Mustafa Barzani, hiçbir zaman toleranslı, hoşgörülü, mütevazi ve sabırlı duruşundan vazgeçmedi.

Şeyh Abdulselam Barzani ve Şeyh Ahmet Barzani’nin yurtsever mücadele geleneği ve onların oluşturdukları insani ve Kürdistani ekol ve prensiplerle büyüyen , yoğrulan Molla Mustafa Barzani; Cibranlı Halit Beyin Azadi Örgütünün, Hoybûn’un, Kürdistan Cumhuriyeti’nin(Mehabad Kürt Cumhuriyeti) prensip ve ruhunun devamcısı olmuştur. Şeyh Said’in, Cıbranlı Halit Bey’in, Seyid Rıza’nın, İhsan Nuri’nin, Qazi Muhammed’in özgürlük bayrağının taşıyıcısı olmuştur Molla Mustafa Barzani.

M. Mustafa Barzani, Kürdistan Ordusunun Başkomutanı olarak Kürdistan Cumhuriyeti (Mahabad Kürt Cumhuriyeti)’nin kuruluşunda önemli bir rol oynadı. Irak Kürdistan Demokrat Partisi’nin kurucu başkanı ve lideri oldu. Kürdistan Cumhuriyeti’nin yıkılışından sonra, 11 yıl 500 pêşmerge arkadaşıyla birlikte Sovyetler Birliği’nde yaşamak zorunda kaldı.

Molla Mustafa Barzani tarihsel öneme sahip bir çok gelişmenin hem şahidi, hem de aktörü olmuştur.

M. Mustafa Barzani, 1958’de Irak’a geri döndü.1961 yılı eylül ayında tekrar silahlı mücadeleyi başlatmak zorunda kaldı. 11 Mart 1970’de Baas Rejimi’yle otonomi anlaşması imzaladı. Ama Baas Rejimi’nin anlaşma gereklerini yerine getirmemekte diretmesi üzerine, 1974’de tekrar silaha sarılmak zorunda kaldı.1975 yılında ABD’nin Irak ve İran’ı Cezayir anlaşmasıyla barıştırması ve Amerika ile İran’ın bu şekilde Molla Mustafa Barzani’ye olan desteklerine son vermeleri üzerine, mücadele yenilgiye uğradı. Molla Mustafa Barzani, İran’a çekilmek zorunda kaldı. Ve 01.03.1979 günü hastalığından dolayı hayata gözlerini yumdu.

M. Mustafa Barzani, Qazî Muhamed’in kendisine teslim ettiği Kürdistan Bayrağı’nı hiçbir zaman yere düşürmedi. Ve Molla Mustafa Barzani’nin pêşmergelere teslim ettiği o bayrak, bütün acılara ve katliamlara rağmen, pêşmergenin ve tüm özgürlük davası emekçilerinin kahramanca mücadelesinin sayesinde, bugün Güney Kürdistan Federe Devleti’nin semalarında, Hewler’deki Kürdistan Parlamentosu’nun üstünde özgürce dalgalanmaktadır.

M. Mustafa Barzani’nin mücadelesi bugün de tüm dünya Kürtleri için umut kaynağıdır, saygı ile yaşatılmaktadır. Bu fedakar, içten ve yurtseverlikle bezenmiş mücadelesinde, M. Mustafa Barzani , bir pêşmerge, bir başkomutan, bir önder, bir liderdi.

O’nun uluslararası alanda da önemli bir yeri vardı.

O partisi’nin, milletinin ve ülkesinin lideriydi.

Molla Mustafa Barzani Kürdistan’ın dört parçasında yurtseverlik, içtenlik ve kararlılığıyla her Kürt ve Kürdistanlının yüreğinde yer edinmiş, örnek bir önderdir.

Molla Mustafa Barzani’nin destansı mücadelesini kendi mücadelemiz olarak görüyoruz.

Ölümsüz lidere en büyük hediyenin özgür ve bağımsız bir Kürdistan olacağı inancıyla, O’nu saygıyla anıyoruz.

01.03.2021

PAK Basın ve İletişim Bürosu

Bu haber toplam 966 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.