Erdoğan’ın ziyaret ettiği cemevinin dedesi Hüseyin Öz: Film platosu gibi kullanıldık

Erdoğan’ın ziyaret ettiği cemevinin dedesi Hüseyin Öz: Film platosu gibi kullanıldık

.

A+A-

Erdoğan’ın gittiği Hüseyin Gazi Cemevi’nin dedesi Hüseyin Öz, ziyaret sırasında yaşananlara tepki göstererek ‘Bizi kendi evimizde misafir ettiler, film platosu gibi kullandılar bizi’ dedi.

12 imam orucu vesilesiyle Hüseyin Gazi Cemevi’ne giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tartışmalı ziyareti ve bu ziyarete sırasında ibadethanede yapılan değişiklikler gündemdeki yerini koruyor. Erdoğan’ın ziyareti sırasında Atatürk, Hacı Bektaşı Veli ve Hz. Ali’nin olduğu duvardaki resimlerin yerlerinin değiştirildiği ortaya çıkmıştı. Erdoğan’ın ziyareti öncesi AKP’li Mamak Belediyesi tarafından cemevinde tadilat yapıldığı ve ibadet alanının düzeninin değiştirildiği görüldü. Tartışmalara neden olan ziyaret ve cemevindeki düzenlemeyle ilgili Hüseyin Gazi Cemevi dedesi Hüseyin Öz konuştu.


‘ZİYARETİN GİZLİ TUTULMASINI İSTEDİLER’

Cumhuriyet’in haberine göre Erdoğan’ın geleceğini üç gün önceden bildiklerini ancak gizli tutulmasının istendiğini söyleyen Öz, “Bize ‘Cumhurbaşkanı gelecek ancak bakan da gelebilir’ dediler. Vakıf başkanı, vakıf içerisindeki arkadaşlara haber verdiğini söyledi. Fakat dernek üyelerinin haberi olmamış” ifadelerini kullandı. 

‘İÇİŞLERİ BAKANININ DANIŞMANI CEMEVİNE GELDİĞİNDE ‘RESİM OLMASA İYİ OLUR’ DEDİ, YAZILARI DA O GETİRDİ’

Cemevi içerisindeki Atatürk, Hacı Bektaşı Veli ve Hz. Ali’nin olduğu duvardaki resimlerin yerinin değiştirildiğini söyleyen Öz, “Resimlerin eski yeri girişte dede postunun arkasındaydı. 10 gün önce yerleri değişti. Türbede tadilat vardı, duvarda çatlak olmuştu. Tadilat nedeniyle kaldırılarak diğer duvara kondu. Ziyaretle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Tadilat işlerinde bazı şeyleri İçişleri Bakanı’nın danışmanı Ali Arif Özzeybek planlıyordu. Cemevine daha önce geldiğinde, ‘Resim olmasa daha iyi olur’ dedi. Cumhurbaşkanının oturduğu yerdeki on iki imamları tasvir eden yazılar var, onları Özzeybek getirdi. Resimler şimdi eski yerine asıldı” diye konuştu.

‘BİZİ EVİMİZDE MİSAFİR ETTİLER, FİLM PLATOSU GİBİ KULLANILDIK’

Dede Öz, son olarak şunları söyledi: “Sağdan soldan dede davet etmişler bilgimiz dışında. Adeta evimizde bizi misafir ettiler. Herhangi bir sohbet olmadı ve taleplerimiz alınmadı. Gelen yurttaşları tanımıyorum. Kendileri getirdiler herhalde. Film platosu gibi kullandılar bizi.”

‘CEMEVLERİNDE HZ. ALİ’SİZ, HACI BEKTAŞ’SIZ GÖRÜNTÜ OLAMAZ’

Hüseyin Gazi Derneği Başkan Yardımcısı Mahmut Aslan, tadilat sırasında fotoğrafların eski yerlerine asılmamasını “ziyaret dizaynı” olarak nitelendirdi. “Bizim cemevlerimizde Hacı Bektaş’sız, Hazreti Ali’siz ve Atatürk’süz bir görüntü olamaz. Bunu da hiçbir Alevi kabul etmez” diyen Aslan, Erdoğan’ın posta oturmasına ise “Alevi ritüellerine aykırı. Postun olduğu yere dede dışında kimse oturmaz. Dedenin yanına da zakirler ya da âşıklar oturur” tepkisini gösterdi.

‘ALEVİLERİN SORUNLARI GÜNDEME GELMEDİ’

Alevilerin sorunlarının gündeme gelmediğini de aktaran Aslan, “‘Cemevleri ibadethanedir’ sözünü bile almadılar” diye konuştu.

Bu haber toplam 114 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.