Hüseyin Akıncı

Hüseyin Akıncı

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Bir Yıla Girişle ne Değişebilir ki!

A+A-

Karanlık senaryoların kol gezdiği, kimin kim için çalıştığı bu coğrafyada, karanlıklara kol kanat gerenlerin kolumu kırılacak? Süre gelmekte olan kahrolası  karanlık ve klanlı savaşların yerine, barış kokulu Özgürlükler çiçek mi açacak? Her toplumun kendine özgü özgünlükleriyle yaşanabilir yeni bir yılla mı önayak olacak? Kürt toplumun üzerinden siyasal rant devşirmek isteyen siyasi kalpazanların sonunu mu getirecek?

Tüm siyasal stratejilerini Kürdler kendi hakkaniyetiyle buluşmamasına oynayan oyuncuların sonu mu gelecek? Kürdelere reva gördükleri hak vermezlik körlüğün yerine Yaradan'dan ötürü yaradılanı  sevecek düşünselliklerin doğuşuna mı vesile olacak?

Tek dil, tek bayrak, tek millet tekleriyle herkez Türk varlığıyla vardır diyen bir zihniyetin mayasında değişim mi yaşanacak?  Her şey kendi çıkarımla öngördüğüm şekliyle şekillenmelidir diyen bir anlayışın yerine, her şey evrensel ya da ilahi hakkaniyetin hakkıyla hak tanırların önü mu açılacak? "D" harfini bile tanımlamadan, demokratikleşmeden bahsedenlerin  gerçek yüzleri mı ortaya çıkacak?

Kimin din ve iman adına,  kimi de sol ve solculuk adına Kürt  halkının varlığını amalarla takozlananların sonu mu gelecek? Düşmanın, düşmanlıklarını anlatmakla ömür tüketenler, kendi yetmezlikleriyle kendine olan düşmanlığının farkına mı varacak? Kötü bir yıl geçirmenin bir çok örneğiyle yüzleşilmedi mi?  

Peki her şey yerli yerindeyken, güzel bir yıl garantisi mı var? Adaletsizliklere, toplumsal pozitiflere mahrum mu olacaksın? Siyaha beyaz, beyaza siyah demekte direnen siyaset cambazları tarihsel hüzünlere inat edercesine akan Munzur'un suyuyla yıkanıp temizlenecekler mi?

Bombardımana tutulan insani erdemler, yeşerecek özgür çiçeklerle çocuk gülüşlerimize mı döneceğiz?  Yanan canlar, akan kan akıntıları selle dönüşüp Sakarya'da boy gösteren şizofreni hastalıkları önüne alıp süpürecek mi?

İnsan güzel günleri inşa ederken yıl sonu muhasebesi insanın önüne çıkar. Bunun için düşünmeyi zorlamadan hangi güzel sonuçlara varılabilir?

İnsan güzel yarınlar yaratmak için önüne koyduğu insanı değerlerle süslediği yaşamı amaç olarak gördüğünde yaratamayacağı güzel hiç bir şey yoktur.

İnsan bir yıllık zaman sürecinde ektiği değerlerin hasılatını alır. Bir yıl bir göz açıp kapatmakla geçer. Bir arkamıza bakıyoruz, bir yıl geçmiş! Bir yıl boyunca ellerimizle, güz nuruyla yarattığımız değerler insanı mutlu ediyor.

İnsan güzellikleri nakış nakış kendi ömrüne işlemediğinde zamanın katili olur.

Bir yıllık ömrün sonunda geleneklerin gereği olarak her yıl çevremizin yeni yılını kutlamakla beraber hayattan ne aldım, hayata ne verdim yaşam envanterini göz önünde tutmak zorundayız.

Hayata bir anlam, yaşamaya bir ahenk katmak, ezbere bir yaşam sürdürmek yerine bir sanatçının inceliğiyle emek vermekle mümkündür.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.