Türkiyelileşme Hedefi Çöktü!

Türkiyelileşme Hedefi Çöktü!

Sinan Çiftyürek

A+A-

Türkiyelileşme Hedefi Çöktü! Çözüm İçin Türkler, Kürdistanileşmelidir!

HDP’nin Türkiyelileşme siyasetini daha önce birkaç yazı ile eleştirmiştim. Şimdi HDP’li Eş başkan ve milletvekilleri tutuklanınca yanı HDP değil de Türk devletinin kendisi Türkiyelileşme politikalarının köküne kibrit suyunu koyunca kısaca bir şeyler yazmak gereğini duydum.

1 – Son yıllarda HDP’nin öne çıkardığı Türkiyelileşme hedef ve savunusu; önce Türk devletinin Roboski katliamı üzerinden sarsıldı, ardından sırayla ulusal özgürlüğün kalesi olan kentlerimize sokulan tanklarla halkın başına evlerinin yıkılmasıyla da bir kez daha köklü yara aldı.

Türk devleti burada da durmadı! Halk tarafından seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyumların atanması ve ardından da milletvekillerin tutuklanması üzerinden halkımızın iradesine doğrudan müdahalesiyle de Türkiyelileşmeyi bizzat kendi icraatıyla çökertmeyi sürdürdü. Türkiyelileşme siyasetini savunan HDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın tam bir hukuk skandalıyla tutuklanarak Edirne’de cezaevine gönderilmesi bu açıdan zaten yeterince mesajlarla doludur.

2 – Dahası var, Güney Kürdistan’ın bağımsızlık adımlarını atması, Rojava’nın federasyonlaşma da yol alması yanı Türk devletinin etrafının siyasallaşmış Kürdistan coğrafyası ile çevrilmiş olması, Kuzeyli Kürtlerin “Türkiyelileşme” yönelişinin bir başka bariyeridir. Bunu Kürt siyasetinden daha iyi okuyan Türk rejimi “yeni milli kurtuluş savaşı” yönelimiyle Rojava ve Güneyi baskılama-geriletme çabasındadır. Türkiyelileşmede halen ısrar edenler, dönüp Türk devleti ve AKP hükümetinin içerde halkımızın başına getirdiklerinin yanı sıra Güney Kürdistan özelde Musul, Rojava siyasetine ve Rojava işgaline bir kez daha baksınlar!

3 – Kaldı ki neden illa da Kürtler Türkiyelileşecekmiş! Tersinde neden Türkler Kürdistanileşmiyor? Hem yerleşik yanı otokton halk olan Kürtler, sonradan buralara gelip yerleşen halk ise Türkler! Ayrıca buna rağmen, Kürtler 90 yıldır hatta Osmanlı’dan beri Türkiyelişeceği kadar Türkiyelileştiler eğer meselenin çözümü isteniyorsa Türkler biraz Kürdistanileşsinler.

Meselenin çözümü isteniyorsa, yani ister demokratik olarak Kürtlerin ayrılması gerçekleşsin isterse birlikte federatif yaşama evet denilsin bunun için Kürdün Türkiyelileşmesi değil tersine Türkün Kürdistanileşmesi gerekiyor. Kürdistan meselesinin çözümünde siyasetin demokratik zemine kavuşması ancak Türklerin en azından biraz Kürdistanileşmesiyle mümkün olabilir.

4 – Belediyelere kayyum atanması, vekillerin tutuklanması yanı Kürdün seçilmiş iradesinin hiçe sayılması; HDP Mecliste üçüncü büyük parti olmasına rağmen Kürt meselesinin çözümünde muhatap alınmadığı gibi anayasa yapım sürecinde bile dışlanması… gibi adımlar birlikte değerlendirildiğinde; Türk rejiminin adeta Kürtlere “siyaset yapmanıza gerek yok” dediği de okunabilir. Bu koşullarda HDP’nin Türkiyelileşmesinin karşılığı olmadığı gibi Meclis’te bulunmasının da bir manası kalmamıştır. Dolayısıyla HDP’nin, TBMM çalışmalarını “durdurması” değil sonlandırıp Diyarbakır’da grup toplantısını yapmasıanın zamanı geldi geçti.

5 – Son olarak, Türkiyelileşmeyi savunan HDP’nin siyaset öznesi yani siyasetin kitlesi esas olarak Kürt/Kürdistanidir, fakat siyaseti Türkiyecidir. Bu fotoğraf da sürekli ve birden fazla sorun üretip aşılması gereken bir durumdur. HDP’nin içerisinde çalışanlar bu fotoğrafın ne tür sorunlar ürettiğinin daha iyi bilirler. 08.11.2016

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.