Türki̇ye Cumhuri̇yeti̇ Anayasasinin Ruhu Olan Ilk Dört Madde Ve Erdoğan'in Rabiasi

Türki̇ye Cumhuri̇yeti̇ Anayasasinin Ruhu Olan Ilk Dört Madde Ve Erdoğan'in Rabiasi

Türki̇ye Cumhuri̇yeti̇ Anayasasinin Ruhu Olan Ilk Dört Madde Ve Erdoğan'in Rabiasi

A+A-

Selim Acar 

Türki̇ye Cumhuri̇yeti̇ Anayasasinin Ruhu Olan Ilk Dört Madde Ve Erdoğan'in Rabiasi 

I. Devletin şekli
MADDE 1- 
Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir. 

II. Cumhuriyetin nitelikleri 

MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir. 

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkent

MADDE 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. (1. Tek devlet 2. Tek millet. / Hitler'in propoganda afişlerinde şöyle yazılıyordu: Ein volk-tek halk siz millet olarak anlayınız,  Ein Reich- tek devlet) 

Dili Türkçedir. (3. Tek dil

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. (4. Tek bayrak)
...

IV. Değiştirilemeyecek hükümler.

MADDE 4- Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez. 

Kısa not: Ilk üç maddeyi hiç bir parti değiştirmeye çalışmayacaklar. "Atatürk milliyetçiliği" bazıları tarafında tartışma konusu yapabilirler, ama zaten "Atatürkçülük" ve Erdoğancılık çiftleşmiştir, sonuçta Türk-islam tezidir, burda da bir sorun çıkacağını zannetmiyorum. 

Zaten dördüncü maddede "ilk üç maddelerinin hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez" , diye yazıyor ve bunda her üç parti anlaşacaklar; HDP bu üç maddeler hakında kem-küt etse de, etkisi olmayacak ve bir şey değişmeyecek. 

Kısacası iki noktada biraz "sorun(!)" çıka bilir, ya da Meclis'te bir tiyatro oynaya bilirler:

  1. Başkanlık  ya da parlementer sistemi hakında, "Madde 8- Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından, Anayasaya ve kanunlara uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir.
     
  2. Türk yerine "Türkiye" kullanması gibi.  Örnek olarak madde 6 "Türk milleti" diye yazıyor ( bir çok yerde de Türk milleti geçiyor) "Türk" yerinde "Türkiye" kullanacak mı, kullanılmayacak mı? Bu da kurdler açısında pek önemli olduğunu ve bir şeyler değiştireceğini düşünmemelidir. Madde 66 Türklük tanımında bazı değişiklikler yapabilirler "Türk"lük yerine "Türkiye"illik kullana bilirler, zaten HDPın siyaset ve söylemlerine denk düşüyor, MHP ve bazı CHPliler itiraz edebilirler, buda pek Anapa'sının ruhunda ve felsefesinde hiç bir değişiklik yapma anlamına gelmiyor. 

Bazı ufak tefek teknik, text ve dil değişikliklikleri yapsalar da kurdler açısında bir anlam taşınmıyor ve taşınmayacaktır! 

Onun için anayasanın yine de yazılması ve yen bir anayasa tartışmalarıyla kurd halkına boş umutlar vermek, boş hayallara kapılmaktan başka bir şey değildir. 

Erdoğan'ın Rabiasi, eşittir Atatürk milliyetçiliğidir!

Dağ fareyi doğuruyor, gerisi halkı aldatmaktan başka bir şey değildir. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.