Sevgili Ömer Çetin’i saygi ile aniyorum

Sevgili Ömer Çetin’i saygi ile aniyorum

Sevgili Ömer Çetin’i saygi ile aniyorum

A+A-

Ali Buran   

Sevgili Ömer Çetin’i saygi ile aniyorum

Ömer Çetin 1966 yılında İstanbul LALELİ 18 Sekbanlar Oteli’nde Rahmetli Kemal Bingöllü,Feridun Yazarla beraber kalıyorlardı (Üçü de rahmetlik oldular) saygı ile anıyorum.

Daha sonra 1975 te Yedek Subay olarak yaptığım askerlik dönüşümde  Mart 1975 te Diyarbakır SUR Oteli’nde  Eyüp Alacabey kendisi ile (T’ de KDP ) de birlikte çalışmaya karar verdik. Partiyi Temmuz 1973 Hakkari de A.Hafız TOĞAN tarafından tanıdım ve üye olmuştum.

Daha sonra Memuriyetim dolayısıyla ile gerek bulunduğum Kürdistan’da gerekse  diğer bölgelerde Ömer Çetin, Eyüp, Alacabey ve Ahmet Karlı ile parti çalışmaları yaptık. 1978 ben Urfa YESE Müdürü olduğumda Ömer Çetin,  Eyüp Alacabey,  Ahmet Karlı  beni kutlamak için yanıma geldiler. Bir kaç gün sonra Ahmet KARLI geldi İl komitesini  ben  M.Tüysüz  ve N.P  ile kurdurdu.

 12 Eylül de birincisi 18 Şubat 1981’de 27 Sorgu ile 64 gün gözaltında kaldım. Çıktıktan sonra Ömer ile Eyüp Alacabey beni PİLSEN diye Tüccarlar kulübüne yemeğe davet ettiler.  Çok ilginç bir durum oldu. Beni yakalayan polis tam karşımızda oturuyordu. Adı LÜTFÜ idi. Biz tedirgin olduk. Rahmetli Ömer kalkalım dedi,  Eyüp dedi bozuntuya vermeden sohbete deva edelim  .Daha sonra  yine 17 Şubat 1982’de Diyarbakır da  göz altına alındım. Bu arada 1982 Büyük Operasyonda Ömer ÇETİN dahil   bir çok arkadaş göz altında alındı. Bu sürede Ömer  ile aynı koğuşta göz altında kaldık . O dönemde  çok zor günlerimiz oldu.2007 de Diyarbakır da DDKD de ROJA KURD dergisini  Sevgili Turan Seyfi oğlu ile çıkarıyorduk. Maddi yardım için görüştüm, bir (1) Milyar Lira katkıda  bulundu.O iki sayı, 6-7. Sayılar, bağımsız Kürdistan yazımdan dolayı hem Adana’da hem Diyarbakır’da  DGM’de hakkımda dava açıldı gece saat 03 te evimi polis bastı. Ömer ile  son görüşmemiz Diyarbakır’da oldu. Takıldı  bana  ‘’Ali, sen rahat durmuyorsun Dergi ile ilgili hakkında dava açılmış’’ dedi. Ben de ‘’ya ben alıştım Ömerciğim’’ dedim, gülüştük. Yılların dava  arkadaşım değerli Ömer ÇETİN  gerek örgüt, gerekse özel ilişkilerinde çok uygar, mütevazi bir insandı. Saygıyla anıyorum Sevgili Ömer ÇETİN’i. Toprağı bol olsun.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.