Rojhilat Partisinden KCK'ye cevap

Rojhilat Partisinden KCK'ye cevap

Doğu Kürdistan'da faaliyet yürüten Kürdistan Emekçiler Toplumu Genel Sekreteri Omer İlxanizade, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Murat Karayılan’ın, “İran ile silahlı mücadele Türkiye’ye ve Suudi Arabistan’a hizmettir.” şeklindeki sözlerine cevap vererek Rojhila

A+A-

Omer İlxanizade, PKK’nin “gereksiz silahlı mücadelesinin”, Türkiye’de Kürtlerin sivil siyaset yapma yollarını tıkadığını savundu.

Kürdistan Demokrat Partisi-İran’ın (KDP-İ) iki ay önce Doğu Kürdistan'da yeniden başlattığı silahlı eylemlerine ilişkin çeşitli tepkiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Kimi Doğu Kürdistanlı partiler, İran’da silahlı mücadele dışında başka bir seçeneğin kalmadığını savunurken kimi kesimler ise İran ile silahlı mücadelenin Kürtlerin düşmanlarının menfaatine olacağını iddia etti.

KCK yürütme Konseyi Üyesi Murat Karayılan, Doğu Kürdistan'da Kürtlerin kendini savunmaya hakkının olduğunu ancak bunun, silahlı mücadeleyle değil siyasi ve örgütlenme mücadelesiyle yapılması gerektiğini savundu. Karayılan, mevcut vaziyette İran’a karşı yürütülecek bir silahlı mücadelenin, Türkiye ile Suudi Arabistan’ın çıkarlarına hizmet edeceğini ileri sürmüştü. 

İranlı yetkililerden gelen açıklamalar, KDP-İ’nin başlattığı silahlı mücadelenin ABD ve Suudi Arabistan’ın bir palanı olduğu yönünde, ancak Doğu Kürdistan partileri, kendileri tarafından ihlal edilen İran ile gidilen hiçbir ateşkesin varlığının söz konusu olmadığını belirtti.

K24 TV’ye konuşan Kürdistan Emekçiler Toplumu Genel Sekreteri Omer İlxanizade, Murat Karayılan’ın silahlı mücadeleye ilişkin yorumlarını yersiz bulduklarını belirterek“Kaldı ki kendileri Türkiye ve Kuzey Kürdistan'da gereksiz bir silahlı mücadele yürütüyor. Sivil siyasetle 80 milletvekili meclise gönderebildiler. Bunu boşa çıkardılar. İran’da her türlü sivil mücadele yöntemi denendi ancak silahlı mücadele dışında başka bir seçenek bırakılmadı.” ifadesini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.