PWK: Türkiye Devleti’nin Kürdistan’ın demografisini değiştirme siyaseti devam ediyor!

PWK: Türkiye Devleti’nin Kürdistan’ın demografisini değiştirme siyaseti devam ediyor!

.

A+A-

Türkiye devletinin  Ahlat’a 208 Ahıska Türkü aileyi yerleştirmesine tepki gösteren Kürdistan Yurtseverler  Partisi (PWK)  Kürdistan’ın demografik yapısını bozmayı hedefleyen tüm  siyaset ve uygulamalarından derhal vazgeçilmesini istedi.

Kürdistan Yurtseverler  Partisi (PWK) Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Türkiye Devleti Ahlat’a 208 Ahıska Türkü aileyi yerleştirmekle ne yapmak istiyor?

Türkiye Devleti, 703 kişiden oluşan 208 Ahıska Türkü aileyi kalıcı iskanları için Kuzey Kürdistan’ın Bitlis ili Ahlat ilçesine yerleştirdi.

Türkiye Devleti, TC’nin kuruluşundan bu yana, bir çok kez, Kürdistan’ın demografik yapısını değiştirmek amacıyla, Kafkasya, Afganistan, Balkanlar ve Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nden bazı insanları Kuzey Kürdistan’a yerleştirmiştir. Ama, açıktır ki Türkiye Devleti, bu siyasetinde fazla bir başarı sağlayamamış, bu uygulamasıyla Kuzey Kürdistan’ın demografik yapısını değiştirememiştir.

Bitlis’in Ahlat ilçesine 218 Ahıska Türkü aileyi yerleştirmesi de, yine Türkiye Devleti’nin Ahalat vb. şehirlerin, Kuzey Kürdistan’ın demografisini değiştirmeyi amaçlayan anlayışının devamıdır, dışa vurumudur.

Sormak lazım: Türkçe konuşan halkın yaşadığı bir il, ilçe yok muydu da, Ahıska Türkü aileler Kürtlerin yaşadıkları bir ilçeye yerleştirilmektedirler?

Evet, Kürdistan, Kürt millet ve Kürdistan halkının ülkesidir; Türkiye Devleti’nin başka halkları Kuzey Kürdistan’a yerleştirme hakkı yoktur. Türkiye Devleti, Kürdistan’ın demografik yapısını bozmayı hedefleyen tüm  siyaset ve uygulamalarından derhal vazgeçmelidir.

23.02.2024

Kürdistan Yurtseverler  Partisi (PWK) Basın Bürosu

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.