PWK: Seyid Rıza ve Arkadaşlarını Saygıyla Anıyoruz

PWK: Seyid Rıza ve Arkadaşlarını Saygıyla Anıyoruz

.

A+A-

15 Kasım 1937’de Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edilen Seyid Rıza ve yol arkadaşlarının idamının 86. yılında Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK) yaptığı basın açıklaması.

Açıklama metnin tamamı şu şekildedir:

Seyid Rıza ve Arkadaşlarını Saygıyla Anıyoruz

86 yıl önce bugün, 15 Kasım 1937’de, Dersim direnişinin yiğit önderlerinden Seyit Rıza ve 6 arkadaşı, Elazığ Buğday Meydanı’nda Türkiye Devleti tarafından idam edildiler.

Türkiye Devleti, Seyid Rıza ve oğlu Reşik Hüseyin’i, Demenanlı Hüseyin ile Kureyşanlı Seyit Hüseyin ve Hasan’ı, Kalanlı Ali ve Yusufanlı Fındık Ağa’yı katletmekle, kökleri binlerce yıl gerilere uzanan, güçlü bir kültüre sahip Kürt halkını yok edeceğini umuyordu.

Onbinlerce insanımız katledildi, kadın çocuk yaşlı demeden binlercesi kurşuna dizildi. Bizzat katliamı gerçekleştirenlerin ifadesiyle, insanlarımız fare zehiriyle katledildiler.

Ama Türkiye Devleti Şeyh Sait ve arkadaşlarının olduğu gibi, Seyit Rıza ve arkadaşlarının da nereye defnedildiğini gizledi ve hala da gizlemektedir. Bu da Türkiye Devleti’nin Kürt milletinin liderlerinden duydukları korkunun açık bir göstergesidir.

Ama açıktır ki hiç bir soykırım, katliam, yıkım ve ölüm Kürdistan halkının özgürlük mücadelesini durduramamıştır.

Şeyh Said, Seyid Rıza, Cıbranlı Halit Bey, İhsan Nuri Paşa, Qazi Muhamed, Molla Mustafa Barzani’nin torunları, mücadele bayrağını şehitlerin kanıyla, yurtseverlerin mücadelesiyle, Kürdistan’ın dört bir köşesinde dalgalandırmaktadırlar.

Katledilişinin 86. Yılında Seyit Rıza şahsında bütün Kürdistan şehitlerini hürmetle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. 15.11.2023

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK) Basın Bürosu

1-163.jpg2-189.jpg4-144.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.