PWK, HAK-PAR , AZADİ HAREKETİ İran Devleti'nin Hewler'e Saldırısını Kınadılar

PWK, HAK-PAR , AZADİ HAREKETİ İran Devleti'nin Hewler'e Saldırısını Kınadılar

.

A+A-

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK), Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR), Azadi Hareketi, 16.01.2024 günü Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti'nde gerçekleştirdikleri basın toplantısı ile İran Devleti'nin Hewler'e yönelik gerçekleştirdiği terörist saldırıyı kınadılar.

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Düzgün Kaplan toplantının moderatörlugünü yaptı.

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Can Azbay ortak açıklamanın Kürtçesini, Metin Pirani de Türkçesini okudu.

Ortak açıklama metni şu şekildedir:

""BASINA VE KAMUOYUNA

İran Devleti’nin Terörist Saldırıları Hakkımıza Boyun Eğdiremeyecektir'

15 Ocak 2024 günü saat 23.30'da İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun Erbil'deki birçok sivil yerleşim birimine çok sayıda insansız hava aracı ve balistik füzeler ile saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırılarda 5 sivil hayatını kaybetmiş, 16 kişi yaralanmış ve çıkan yangın sonucu evlerde hasar meydana gelmiştir.

Kürdistan Federe Devleti’nin başkenti Hewlêr/Erbil'e karşı yapılan bu korkakça, insanlık dışı ve pervasız saldırıları kınıyoruz.

Özelikle, 2020 yılından bugüne kadar belirli aralıklarla onlarca defa Terörist İran Devrim Muhafızları "İran karşıtı grupların karargahlarını hedef alıyoruz" gibi asılsız gerekçelerle füze ve insansız hava araçlarıyla Kurdistan’a füze ve insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenlemiş, hep sivil insanlar öldürülmüş ve sivil hedefler vurulmuştur.

Türkiye başta olmak üzere Kurdistan’a komşu sömürgeci ülkelerde zaman zaman çeşitli bahanelerle Kurdistan’a yönelik saldırılar düzenlemektedir.

Bu saldırıların Kürdistan halkına olan düşmanlıktan kaynaklandığını ve Kürt halkının iradesine yönelik olduğunu biliyoruz.

Yaşadığı tüm sorunlara rağmen, istikrarlı bir bölge olan Kürdistan, bir demokrasi ve birlikte yaşam adasıdır.

Erbil’e yapılan saldırı Kürdistan Bölgesi'nin ve Irak'ın egemenliğinin açık bir ihlalidir.

Irak Federal Hükümeti ve uluslararası toplum Kürdistan bölgesine yönelik bu saldırılara karşı sessiz kalmamalıdır.

BM, uluslararası camia, uluslararası hukuku ayaklar altına alan, hem kendi ülkesindeki halka, hem de komşusu Kürdistan’da masum sivil insanların mal ve canına kast eden barbar İran yönetimine karşı sesini yükseltmeli ve bu acımasız saldırıları derhal durdurulmalıdır.

HAK-PAR, PWK, HEREKETA AZADÎ"

1-165.jpg3-165.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.