PWK: Ezidi Kürt Kardeşlerimizin Çarşema Sor Bayramı’nı Kutluyoruz

PWK: Ezidi Kürt Kardeşlerimizin Çarşema Sor Bayramı’nı Kutluyoruz

.

A+A-

Çarşema Sor Bayramı, Ezidi Kürt kardeşlerimizin en büyük bayramıdır.

Ezidi Kürtler , eski takvime göre nisan ayının ilk çarşamba gününün  evrenin ve yaşamın başlangıç günü olduğuna inanıyor ve bugünü  Çarşema Sor Bayramı, Yılbaşı Bayramıolarak kutluyorlar.

Ezidi dini Kürdistan’daki en eski dinlerden biridir. Ve Çarşema Sor Bayramı’nın da kendine özgü dini, sosyal, kültürel tarihsel bir önemi vardır.

Ezidi Kürt kardeşlerimiz tarihleri boyunca bir çok katliam, haksızlık, saldırı ve trajedilere maruz kaldılar.Ama onlar Kürt kimliğinden, Kürt dilinden, kendi dini, kültürel, inanç ve değerlerinden vazgeçmediler.

Çarşema Sor Bayramı vesilesiyle, dünyadaki tüm Kürt ve Kürdistanlıları, Ezidi Kürtlere  yönelik her türlü saldırı, haksızlık ve zulme karşı tutum almaya ve hiç kimsenin onları ötekileştirmelerine, ezmelerine yol vermemeye çağırıyoruz.

Güney Kürdistan Bölge Parlamentosu, Başkanlığı, Hükümeti ve Peşmerge Güçleri’nin Ezidi Kürtlerinin yaralarının sarılmasında pozitif ayırımcılık temelinde gerekli her türlü özel tedbir ve kararları alacaklarına ve uygulayacaklarına inanıyoruz. Aynı şekilde, Kürdistan Bölgesel Yönetimi resmi kurumlarının idaresinde Ezidi Kürtlerinin tüm insani, dini, kültürel değer, hak ve özgürlüklerinin ve  çoğunlukta oldukları bölgelerde, yerel yönetimlerde  kendilerini yönetme haklarının her türlü, yasal, hukuki ve sosyal güvence ve garantilere kavuşturulacağına da inanıyoruz.

Milli, yurtsever duygu, düşünce ve anlayışımızla Ezidi Kürt kardeşlerimizin Çarşema Sor Bayramları’nı,Yılbaşı Bayramlarını kutluyoruz.

17.04.2024

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK) Basın Bürosu

afisa-cejna-carsema-sor-pwk-1.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.