Myles Caggins: “Irak, Kürdistan Bölgesi'ni birçok yönden boğuyor”

Myles Caggins: “Irak, Kürdistan Bölgesi'ni birçok yönden boğuyor”

.

A+A-

 Kürdistan Petrol Endüstrisi Birliği (APIKUR) Sözcüsü Myles Caggins, ABD’nin, Kürdistan Bölgesi'nin güçlü olmasını ve petrol ihracatının yeniden başlamasını istediğini ifade ederken, “Irak'ta Kürdistan Bölgesi'nin güçlü bir ekonomiye sahip olmasını istemeyen, kıskanan, gelişmesini istemeyen grup ve partiler olduğunu” söyledi.

K24’e demeç veren Caggins, APIKUR üyelerinin Kürdistan Bölgesi'ne yatırım yapmaya kararlı olduğunu vurgulayarak, “Kürdistan Bölgesi'nden petrol ihracatının durdurulması dünya enerji piyasasında dengesizliğe neden oldu. Kürdistan Bölgesi'nin petrol ihracatına yeniden başlaması bölge, Irak ve ABD için çok iyi bir fırsat” diye ekledi.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani’nin ABD’ye yapması planlanan ziyaretine dair de konuşan Caggins, “Sudani'nin Washington ziyareti, petrol ihracatının devamına ilişkin karar vermek için en iyi fırsat. Ancak Irak'ta Bağdat'ın ve Federal Mahkemenin politikasını etkileyen komşu ülkeye ait bazı güçler var. Ancak bu aynı zamanda Sudani için ülkesinin bağımsızlığına inandığını ve hükümeti üzerinde güç sahibi olabileceğini kanıtlaması için bir fırsat” dedi.

“Washington, Basra'dan kuzeye, Kürdistan Bölgesi'ni de kapsayan güçlü bir Irak istiyor” Sözcü, “Bölgenin enerji endüstrisi güçlü olmalı ve petrol ihracatı yeniden başlamalı ki bu her Iraklının çıkarınadır” vurgusunda bulundu.

“Irak, Kürdistan Bölgesi'ni birçok yönden boğuyor”

Irak’ın Kürdistan Bölgesi'ni birçok yönden “boğduğunu” ve “bölgeyle olan bütçe sorunlarını çözmek zorunda olduğunu” da vurgulayan Caggins, APIKUR’un, ABD Kongresine Kürdistan petrolünün ihracatının yeniden başlaması gerektiği konusunda bilgilendirmeye çalıştığını aktardı.

“Irak'ta, Kürdistan Bölgesi'nin güçlü bir ekonomiye sahip olmasını istemeyen, kıskanan, gelişmesini istemeyen grup ve partiler olduğunu” söyleyen Caggins, “Petrol çıkarmanın maliyeti bölgeden bölgeye değişiyor. Doğrusu, Irak Hükümeti, tüm Irak illerinde ve Kürdistan Bölgesi'nde petrol çıkarma için sabit bir fiyat belirlemek istememeli” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.