Mustafa Özçelik: Kürtçeye sahip çıkmanın ilk adımı olarak , Kürtçe konuşalım, Kürtçeyi öğrenelim

Mustafa Özçelik: Kürtçeye sahip çıkmanın ilk adımı olarak , Kürtçe konuşalım, Kürtçeyi öğrenelim

.

A+A-

Mustafa Özçelik

HAWAR Dergisi’nin ilk sayısı, 15 Mayıs 1932 tarihinde Celadet Bedirhan ve arkadaşları tarafından yayınlandı.

HAWAR Dergisi latin harfleriyle Kürtçe yayınlanan ilk dergi olması sebebiyle büyük bir önem taşımaktadır.

Bu nedenle, 15 Mayıs günü, kimilerince ‘’Kürt Dil Bayramı’’, kimilerince de ‘’Kürt Dili Günü’’ olarak kutlanmaktadır.

Celadet Bedirhan ve arkadaşlarını saygıyla anıyor ve kendilerine teşekkür ediyoruz.

Evet, 15 Mayıs dahil, Kürt dili (Kurmanci, Kırdki/Zazaki) için, bir çok  etkinlik düzenleniyor, çalışmalar yapılıyor.

Elbete ki Kürt dili için yapılan her etkinlik, her çalışma önemlidir, değerlidir, desteklenmelidir.

Ama, bence, yapıalcak etkinliklerin yanısıra, içinden geçtiğimiz süreçte, öncelikle Kürt dili için atılması gerekli, yaşamsal önemde dört temel adım vardır.

Birincisi: Kürtçe bilmeyen her Kürt, Kürtçeyi öğrenmeli, her Kürt  ailesi öncelikle kendi çocuklarının  Kürtçeyi öğretmelerini sağlamalı, Kürtçe aile içi ve yaşamın her alanında temel konuşma dilimiz olmalıdır.

İkincisi: Bir çok kesimin gözardı ettiği bir gerçeklik; Kürtçe seçmeli ders. Biryandan Kürt aileler çok az sayıda çocuklarını Kürtçe seçmeli derse kaydeederken, devlet de Kürtçe seçmeli der’ten pişman olmuşçasına komik düzeyde öğretmen atamaları yapmakta, bir çok engel çıkarmaktadır. Bu nedenle, bu konuyu ciddiye almamız gerektiğini düşünüyorum. Her yıl  200.000 Kürt çocuğunu Kürtçe seçmeli derse kayd edelim ve giderek bu sayıyı yükseltmeye çalışalım. 200.000 çocuk için en az 2000 Kürtçe öğretmeni, milyonlarca kürtçe eğitim, öğretim kitabı ihtiyacı doğacaktır. Bu bile tek başına sizleri hiç heyecanlandır mıyor mu?

Bu iki adım, Kürtçe ana dille eğitim hakkının elde edilmesi ve Kürtçenin resmi dil olarak kabulü yolunu daha bir kolaylaştıracak, güçlendirecektir.

Üçüncüsü: Kürtçe ana dille eğitim hakkının elde edilmesi ve Kürtçenin resmi dil olarak kabulü ve yasal, anayasal güvencelere kavuşturulması için çok boyutlu, etkili bir çalışma yürütülmelidir.

Dördüncüsü: Kürdistan’daki tüm belediyeler Türkçe ile birlikte Kürtçeyî( Kurmanci, Kırdki/Zazki) belediyenin resmi dili olarak kullanmalı. Kürtçe çocuk kreşleri, okullar , kurslar açmalı. Kürdistan’daki tüm sivil, mesleki toplum kuruluşları da Kürtçe konuşma, Kürtçe öğrenme konusunda gereken araç ve imkanların yaratılması için seferber olmalıdırlar.

Evet, bu dört adım, asimilasyona dayalı sistemi güçlü bir şekilde sarsacak ve Kürtçe bilmeyen milyonlarca Kürdün Kürtçe konuşmasının yolunu açacaktır.

Kürtçe, Kürt milletinin varlığının ifadesidir, millet olmanın iskeletidir. Kürtçeye yönelik tüm baskı, yasak ve asimilasyon siyasetine ve uygulamalarına dur diyebilmek için,  gelin bu dört adımı yaşama geçirmekten başlayalım.

15.05.2024

Mustafa Özçelik

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK)  Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.