Kürt Halkının Kalbine Gömüldü

Kürt Halkının Kalbine Gömüldü

Ömer Özmen

A+A-

Doktor Seid Çürükaya Kürt Halkının Kalbine Gömüldü

DAİŞ barbarlığına karşı kahramanca savaşarak şehid düşen Dr. Seid Çürükkaya, 8.11.2016 günü sabahı doğduğu köy olan Bingöl ün Çılkanî Köyünde toprağa verildi.

Dr Seidîn naaşı, 07.11.2016 günü Güney Kürdistan ın başkenti Hewlêr de yapılan resmî törenle Kuzey Kürdistana yollandı.

Habur Sınır kapısından itibaren onbinlerce kişinin katıldığı bir kortej eşliğinde şehidin naaşı, Diyarbakır üzeri Bingöle doğru yola çıktı.

Cenazenin gece yarısı Bingöle ulaşması üzerine defin işlemi sabah saatlerinde yapılabilindı.

Kahraman Şehidimizin doğduğu Çilkanî köyü, tamamen Kürdistan bayrakları ve Şehidin resimleriyle donatılmıştı.

Köyün girişinde gençler ellerine Kürdistan bayraklarıyla gelenlere rehberlik yapıyorlardı.

Kürdistan bağımsızlık hareketinine biribirnden değerli evlatlar yetiştiren Çürükaya ailesinin evi, ha keza Kürdistani sembol ve nişanelerle süslenmiişt.

Şehidimizin naaşı nitelikli bir kalabalık tarafından doğduğu Köyün Camisinden alınarak Kürdistan Milli bayrağıyla süslenen Yurtsever Çürükayaların evi önüne getirildi.
Buradan da Köy mezarlığının özel bir bölümünde kendisine tahsis edilen özel bir yere defn edildi.
Şehidin defin işlemi esnasında “Nitelikli kalabalık” tespitini özellikle vurgulama gereğini duydum.

Çünkü denilebilinir ki; “niteliksiz kalabalık” da var mıdır ?”
Evet nitelikli kalabalıklar olduğu gibi niteliksiz kalabalıklar da vardır. Niteliksiz kalabalıklar; genellikle otoriter örgütlerin veya dikta rejimlerinin sağladığı imkanlarla ajite edilerek meydanlara sürülen rotasız, bilinçsiz, tercihsiz ve öfkeli lümpen tabakalardan oluşur.

Bu tip kalabalıklar,kısa vadeli çıkarları baz alarak güçlü tarafın şakşakçılığı yapar. Güç ve iktidar değişimi durumunda ise anında taraf değiştirme özelliğine sahiptirler.

Oysa, Kürt halkının yiğit evladı Dr. Seid Çürükkaya nın Çilkani Köyündeki cenaze merasimi, tamamen Kürt siyaset, sanaat, ve düşün insanlarından oluşuyordu.

Kürdistan ın dört parçasından yazar-çizerler, medya temsilcileri, siyasi aktörler ve düşün insanları merasimde yer almıştı.

Kuzey Kürdistanda Kürdistani tüm değişik görüş ve düşüncelere sahip aktörleri, Ala Rengin altında bir araya getirmişti.

Temmeni ediyorum ki, DAİŞ barbarlığına karşı destanlar yaratan bu kahramanımızın anlamlı cenaze merasimi, millici güçlerin birlikte hareket etmelerine bir kanal açacaktır.

Bu yönüyle, Milli kahramanımız Seid Çürükkaya nın Cenaze töreni de kendisi gibi Kürdistani ve milliciydi. Kürsiatnın dört parçasını biraraya getirmişti..

Güney Kürdistan Federe devletinde Peşmerge komutanı Sayın Ali Avni başkanlığındaki bir heyet in yanında Güneybatı Kürdistandan ENSK temsilcileri, Kuzey Kürdistandan PDK-Bakur, T.KDP, Hak Par, PAK, PSK, İsmail Beşikçi Vakfı, Azadi Hareketi gibi parti ve örgütlerin Genel başkan ve yöneticileri yerlerini almışlardı.

Törende Kürt siyaset bilimcisi ve hukuçu Sayın İbrahim Güçlü,Muş Anzar Belediye Başkanı sayın Mahmut Subaşı, eski parlamenterlerden Necdet Buldan ve Mahmut Kılınç, HDP den milletvekili olan Adem Gever, Akademisyen Yusuf Ziya Dölger i gibi bir .çok siyasi şahsiyetler yerlerini almışlardı.

Kahraman şehidimiz Dr. Seid Çürükaya,
“Şehid namirin ! 
Ya kurdistan ya neman !”
Her bijî Peşmerge ! 
Gibi sloganlarla Kürt milletinin kalbine gömüldü. 
Cennete uğurlandi.

Bir kez daha bu fedakar Kürt evladının manevi huzurunda saygıyla eğiliyor, yurtsever Çürükkaya ailesi ve samimi dostum Selim Çürükaya ya sabır ve metanet diliyorum.

Ömer Özmen

08.11.2016

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.