Kürdistan Parlamentosu Partileri: PYD, Kürt siyasilerine acı çektiriyor

Kürdistan Parlamentosu Partileri: PYD, Kürt siyasilerine acı çektiriyor

Kürdistan parlamentosundan 10 siyasi parti, PYD’nin ENKS'ye bağlı siyasi partilerin yönetici ve üyelerini alıkoymasına ilişkin ortak bir bildiri yayımladı.

A+A-

Kürdistan Parlamentosu’ndan 10 siyasi parti, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) Batı Kürdistan’da yönetime geldikten sonra Kürt siyasilerine acı çektirdiğini duyurdu.

Kürdistan Demokrat Partisi, Türkmen Gelişim Listesi, Üçüncü Yön Listesi, Erbil Türkmen Listesi, Kürdistan Sosyal Demokrat Partisi, Süryani Aşuri Kıldani Hakları Listesi, Irak Türkmen Cephesi, Rafideyn Listesi, Türkmen Kalkınma Partisi, Ermen Listesi tarafından yayınlanan ortak bildiride, Batı Kürdistan’da kısa bir süre önce art arda meydana gelen bazı olayların kendilerini kaygılandırmasından dolayı, üzerlerine düşen görevi yerine getirmek amacıyla tehlikeli süreç hakkında kamuoyunu bilgilendirmek istedikleri dile getirildi.

Bildiride, "Eğer makul ve radikal çözümler bulunmaz ise Rojava tehlikeli bir uçurumun kenarına gidecektir. Meydana gelecek istikrarsızlık ve güvensizlik ortamı artacağı gibi siyasi partiler arasındaki çatlaklar da derinleşecektir. Bu durum orada yaşayan halkımızın geleceği ve haklarının elde edilmesini kötü bir şekilde etkileyecektir." ifadelerine yer verildi.

Suriye'de halkın rejime başkaldırmaya başlamasından sonra Rojava'daki idari yönetimin PYD'nin eline geçtiği belirtilen bildiride, "PYD, idareyi ele geçirdiği günden bu yana keyfi ve haksız yere başka siyasi partilerin başkanları ve yöneticilerini alıkoyma siyasetini uygulamaya başladı." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada ayrıca, yapılanların Kürt siyasilere acı çektirmek olduğu dile getirilerek, “Kendileri gibi düşünmeyen herkesi, totaliter bir şekilde ‘hain’ ilan ederek baskı uygulamak, halklarımızın yüksek değerlerine hizmet etmiyor” ifadeleri kullanıldı.

PYD'nin Batı Kürdistan’da uyguladığı alıkoyma ve baskı siyasetinin, hiçbir zaman oradaki halkın çıkarlarına hizmet etmeyeceği dile getirildi.

Bilindiği üzere Batı Kürdistan’ın Kamışlo kentinde PYD asayişi tarafından kaçırılarak gözaltına alınan ve daha sonra sınır dışı edilen Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Başkanı İbrahim Bıro’nun ardından birçoğu ENKS üyesi olan 34 muhalif politikacı daha gözaltına alınmıştı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.