Gözaltında kaybedilenler için mumlar yakıldı

Gözaltında kaybedilenler için mumlar yakıldı

.

A+A-

Kayıplar Haftası'nın son gününde konuşan İHD'den Gülseren Yoleri, "insanlık suçu" olarak nitelediği gözaltında kayıpları onları kaybedenlerin yüzüne çarpmaya devam edeceklerini söyledi: "Devletin suçunu her hafta hatırlatacağız."

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon'u ve Cumartesi Anneleri/İnsanları 17-31 Mayıs Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası kapsamında Şişli Cami Meydanı'nda mum yakma etkinliği gerçekleştirdi.

Mezopotamya Ajansı'nın (MA) haberine göre polis tarafından engellenerek ablukaya alınan grup daha sonra İHD İstanbul Şubesi dernek binasına geçti. Dernek binasında yere mumlar, karanfiller ve gözaltında kaybedilen kişilerin fotoğrafları bırakıldı. "Kayıplarımız için adalet istiyoruz" pankartının açıldığı etkinlikte, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ve sanatçı Kerem Fırtına katıldı.

Yoleri: "Her hafta bu suçu
nasıl işlediklerini hatırlatacağız"

Etkinlikte konuşan İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, 948 haftadır devlete suçlarını hatırlattıklarını dile getirdi. Gözaltında insanların kaybedilmesinin bir insanlık suçu olduğunu vurgulayan Yoleri, bunu devletin de çok iyi bildiğini söyledi.

Yoleri, "Bu insanlığa karşı suçu her zaman onların yüzüne çarpmaya devam ediyoruz. Biz her hafta onlara bu suçu nasıl işlediklerini, bu suçu işleyenlerin kimler olduğunu, bu suçu gizleyenlerin kimler olduğunu hatırlatacağız. Her seferinde de bu ısrarımız ve mücadele tavrımızı değiştirmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Efe: Kayıplarımızın akıbetini
sormaya devam edeceğiz"

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) İstanbul Şubesi temsilcisi Ümit Efe de, kayıpları için mücadele veren ailelerin yanında olacaklarını vurguladı. Efe, "Biz bu haklı adalet yürüyüşümüze devam edeceğiz. Hak ve özgürlükler mücadelesi ve insan hakları mücadelesi her türlü karanlıktan, zulümden, baskı ve şiddetten haklıdır. Biz kazanacağız, kayıplarımızın akıbetini sormaya devam edeceğiz." dedi. 

Kayıp yakını Yıldız: "Herkes vicdanlı
olsun yanımızda dursun"

Kayıp yakını Hanife Yıldız Cumartesi Anneleri'nin direnişine sahip çıkılması gerektiğinin altını çizdi. Yıldız, "Bizim üzerimizden herkese aynı muameleyi gösterecekler. Ben evladım her daim onların karşısına çıkıp bir şamar gibi yüzlerine vuracağız, bundan emin olsunlar. Herkesin vicdanlı olmasını ve yanımızda olmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

Hanım Tosun: "Failler yargılanana kadar"

Göz altında kaybedilen Fehmi Tosun'un eşi Hanım Tosun da kayıplarını aramaktan asla vazgeçmeyeceklerini belirtti: "Kimsenin bizi engellemeye gücü yetmeyecek. Belki meydanları bize kapatacaklar ama hiç kimsenin gücü bizi kayıplarımızı aramaktan vazgeçirtemeyecek. Failler yargılanana kadar mücadele devam." dedi.

Bianet

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.