Geçmişi bilen kararlı gençlere ihtiyaç vardır

Geçmişi bilen kararlı gençlere ihtiyaç vardır

Dara Ersönmez

A+A-
Son zamanlarda bölgede çıkmaza giren TC’nin ne yapacağı beli olmaz. Hep bir şeylerden yararlanma olanakları yaratarak, oynanılan oyunda üstünlük sağlamak için oyun icabı işlenen suçu başkalarına yükler. TC´nin tipik sömürgeci oyunları yine sahnede.

Bu oyunda Kürtler bir çember içine sıkıştırılarak imha edilmek ve Kürt halkına zoru dayatıp kendi topraklarını terk etmesini isteyen planlar uyguluyor. TC´nin oynadığı oyun yıllar boyu yaratılan sömürge insan tipi, ayırıcı karakter “celladına aşık veya ona hazır ve nazır” kişi ve gruplar da bu oyunda rol sahibi olmaktan geri durmuyorlar. Bunların üstlendikleri misyon ve mücadele biçimlerine bakmalıyız.

Artık öyle olmuş ki, neyi açıklamak, neye anlam vermek, yorumlamak ve oynanılan oyuna açıklık getirmek zor olduğunun farkındayım. Bundan dolayı işimiz daha ağır ve daha da karmaşıktır.
Bunca acılara neden olan düşmanlarımızın yaptıklarından dolayı sadece yakınıp durmak yetmez. Eriyip yok olmanın önüne geçmek ve süreci lehimize çevirmenin yollarını bulmalıyız.
Burda mücadeleyi bilen, mücadele içinde deneyim ve birikimler kazananların rolü önemlidır.
Geçmişin değerlerini geleceğe aktarmak için, kararlı, tutarlı vizyon sahibi genç kuşaklar yetiştirmeliyiz.

İhtiyaç duyulan gençler mücadelenin itici motor gücü olduğu için, her fırsatta ve her yerde ele geçen fırsatları yakalayarak, yaratılan imkanların kaçmasına müsaade etmemelidirler.  Yüzeysel mücadeleden ziyade halkımıza gelen saldılara hazır, provakatör ve düşman tarafından planlı hazırlanan olaylardan kaçınmalıdırlar. Daha çok mücadele ruhuna benzin taşıyıp ateşleyecek fitil olmalılar.

Buna ruhbilimsel açıdan bakıldığında, değer ve kazanımlar insanların yetenekleriyle, insanların belirlediği hedef, hedefe yönelik çalışması, insanların yönünü anlatır.

Aristoteles´in deyimiyle; ”İnsanın iyisi, ruhunun yeteneklerini mükemmellik ve doğru ahlakla uyum içinde, sürekli eyleme düşkün kişidır… dahası bu eylem onun tüm yaşamı boyunca devam etmelidir.”

Bu anlamda, ne olursa olsun, hangi açıdan bakılırsa bakılsın, insanlardaki ruh psikolojisi, insanların karakter ve davranışlarını belirleyen ve içinde bulundukları konumu yönlendiren, insanları amacına yönelten, özellikle de insanların amacını başarılarla sonuçlandıracak vizyon, insanların özgür ve bağımsız beyin ve zihniyete sahip olmasıyla olur.

Belirleyici olan için de bulunduğumuz konum, yaşanan süreçte yapılan eylemlerin kayıp ve kazanımlarını algılamak, irdelemek ve analiz yapılararak neden bugüne kadar belirlenen hedef ve hedefe ulaşılmadığını anlamak daha da kolaylaşır.

Açıkça vurgulamak, altını çizerek belirtmek istediğim Kürdistan ve Kürt halkının çıkarlarını düşünen insanların üzerine düşen tarihi görev; Oynanılan kirli ve dayatılan hileli oyunları boşa çırkartmak için, özveriyle fedakarlık yaparak sıkıntılara katlanmanın artık zamanıdır.
Mücadeleyi canlı tutarak sürdürmek, ülkemizin içinde bulunduğu kaosa son vermek için tek vucut halinde birleşmeliyiz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.