ENKS’den Qamişlo'daki Ofisinin Yakılmasına İlişkin Açıklama

ENKS’den Qamişlo'daki Ofisinin Yakılmasına İlişkin Açıklama

.

A+A-

PYD’ye bağlı silahlı gruplar, bu sabah erken saatlerde Kürt Ulusal Konseyi partilerinden KDP-S'nin ofisini ateşe verdi.

PYD’ye bağlı silahlı gruplar, bu sabah erken saatlerde Kürt Ulusal Konseyi partilerinden Kürdistan Demokrat Partisi - Suriye'nin(KDP-S) Qamışlo’daki ofisini ateşe verdi.

Bu ofisin yakılmasıyla, PYD  kontrolündeki bölgelerde yakılan ENKS büro sayısı 10’a ulaştı.

 ENKS tarafından Qamışlo’daki ofisin yakılmasına ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle

 ‘’Bu eylemlerin, Nisan 2020'de Amerika’nın arabuluculuğunda başlatılan ve DSG tarafından güvence altına alınan ve PYD tarafından baltalanan Kürt-Kürt diyalogunun yeniden tesis edilmesine yönelik Amerika ve Avrupa çabalarının önünü tıkamayı amaçladığı herkes tarafından açıkça anlaşılmıştır.

Kürt Ulusal Konseyi, PYD’ye bağlı silahlı grupların gerçekleştirdiği bu terör eylemlerini en güçlü şekilde kınamakta ve bundan siyasi, güvenlik ve askeri liderleri sorumlu tutmaktadır.

Ayrıca uluslararası koalisyona bu terör eylemlerini kınaması ve bunları durdurmak için çalışması çağrısında da bulunuyoruz . Tüm Kürdistan partilerini, Suriye'deki Kürt Ulusal Konseyi'ne yönelik bu eylemlere karşı net tavır almaya, kınamaya ve durdurmak için çalışmaya çağırıyoruz.

Suriye Kürdistanı'nda faaliyet gösteren tüm partilere ve insan hakları örgütlerine de bu uygulamaları kınama çağrısı yapıyoruz.

Suriye'deki Kürt Ulusal Konseyi, halk kitlelerine ve siyasi güçlerine, üzerine kurulduğu siyasi ilkelere ve hedeflere bağlılığını ve halkımıza hizmet etmek ve herkesi birleştirmek için Kürt tutumunun birliği üzerinde çalışmaya olan bağlılığını teyit eder. Suriye krizinin çözümüne yönelik BM kararlarına uygun olarak Suriye krizine siyasi bir çözüm bulunmasına yönelik  tüm ulusal çabaları desteklemektedir.’’

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.