Diyarbakırlı çiftçiler, hayal kırıklığına uğradı

Diyarbakırlı çiftçiler, hayal kırıklığına uğradı

.

A+A-

Sait Bayram

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nun bugün itibariyle belirlediği 2024 hububat alım fiyatları, Diyarbakırlı çiftçileri hayal kırıklığına uğrattı.

Diyarbakır Sur Ziraat Odası Başkanı Mehmet Şirin Demir, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) açıkladığı 2024 alım fiyatının, Diyarbakırlı çiftçilerde hayal kırıklığına yarattığını belirterek, yetkili kurumların açıklanan fiyatları gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nun bugün itibariyle belirlediği 2024 hububat alım fiyatları, Diyarbakırlı çiftçileri hayal kırıklığına uğrattı. 2,5 milyon dekar buğday, 450 bin de arpa ekiminin yapıldığı Diyarbakır’da, çiftçiler bu fiyatlara müdahale edilmesini talep etti.

diyarbakirli-ciftci-1.jpeg"Üreticilerimin beklediği fiyatlar değil"

Sur Ziraat Odası Başkanı Mehmet Şirin Demir, belirlenen fiyatların üreticilerin beklediği fiyat olmadığına işaret ederek, "Arpa geçen yıl 7 TL’ye sattık, Bu yıl 8 TL olması gerekiyordu. Yumuşak buğdayın fiyatı 10 TL, sert buğday fiyatının ise 11 TL olması gerekiyordu. Destekleme primlerinde ise arpada 1, buğday da 2 TL olması gerekiyordu" dedi.

"Fiyatlara müdahale edilmeli"

Çiftçinin umduğunu bulamadığını aktaran Demir, "Çiftçi hak ettiğini bulamadı. Devlet açıklanan bu fiyatlara el atması lazım. Geçen yıla oranla her şeye yüzde 100-200 zam gelirken, buğday fiyatına 1 TL zam gelmesi oldukça manidar. Çiftçi bu anlamda mağdur edilmiştir. Fiyatlara müdahale edilmesi gerekiyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin de ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunmalıdır. Gerçekten çiftçi hayal kırıklığına uğradı. Bu fiyatlar çiftçinin alın terinin karşılığı değildir" şeklinde konuştu.

Toprak Mahsulleri Ofisi, ton başına makarnalık buğdayda 11 bin 750, ekmeklik buğdayda 11 bin, arpada ise 8 bin TL olarak taban fiyat belirledi.

Kaynak: Tigris Haber

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.