Diyarbakır'da tekbirli saldırıya kınama

Diyarbakır'da tekbirli saldırıya kınama

.

A+A-

Diyarbakır'da dün akşam saatlerinde Tema Park'ta düzenlenen caz pikniğine katılanlara, tekbir getirerek düzenlenen saldırı, Diyarbakır Kent Dayanışma Platformu tarafından yapılan yazılı açıklama ile kınandı.

Kent Dayanışma Platformu tarafından yapılan yazılı açıklamada, dün yaşananlar hatırlatılarak, "Diyarbakır’da 2017 yılından beri faaliyet yürüten özel bir dans okulu, son üç yıldır kentimizin farklı yerlerinde ‘Caz Pikniği’ adıyla; çocukların, gençlerin ve ailelerin katıldığı etkinlikler düzenlemektedir. 09.06.2024 tarihinde Kayapınar ilçesinde bulunan Tema Park’ta düzenlenen caz pikniği etkinliğine katılanlar, kamuoyuna yansıyan görüntülerden de anlaşılacağı üzere tekbir getiren bir gurubun sözlü ve fiziki saldırısına uğramış, saldırıda birçok kişi yaralanmıştır" denildi.

Kamusal alanların, halkın kullanımına açık alan olduğu belirtilen açıklamada, "Kamusal mekânlar; halkın kullanımına açık, barışçıl toplanma, etkinlik düzenleme veya katılma, yurttaşlar arasında etkileşim sağlama amacıyla kullanılmaktadır. Kollektif olarak toplanma özgürlüğü çerçevesinde, etkinlik alanı olarak kullanılan mekana bir grubun gelerek; giyim tarzı, etkinliğin niteliği gibi gerekçelerle Park’ta bulunanlara yönelik fiziki ve sözlü saldırılarda bulunulmasını asla kabul etmiyoruz. Birçok medeniyete ev sahibi yapmış, farklı kültürlere, inançlara ve yaşam tarzlarına sahip toplulukların bir arada yaşadığı ve yarattığı kentimizin birlikte yaşam kültürüne zarar verici saldırılara sessiz kalmayacağız" ifadelerine yer verildi.

Saldırı ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na da çağrıda bulunulan açıklamanın son bölümünde, şu görüşlere yer verildi:

"Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu olarak; demokratik bir hak olan toplanma özgürlüğü bağlamında kolektif ve barışçıl nitelikte gerçekleşen etkinliğe yönelik fiziki ve sözlü saldırıyı en sert şekilde kınıyor, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca etkin bir soruşturma yürütülmesi ve faillerin tespit edilerek cezalandırılmasını beklediğimizi ve sürecin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna bildiriyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.