Brunson'ın ev hapsi kararına itiraz reddedildi

Brunson'ın ev hapsi kararına itiraz reddedildi

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında krize yol açan Pastör Andrew Brunson hakkındaki ev hapsi kararına yapılan itiraz mahkemece reddedildi.

A+A-

Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, müvekkilinin ev hapsi kararı ve yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması için dilekçe vermişti. Başvuruyu değerlendiren mahkeme, 'Brunson'ın cezaevinden tahliyesi sonrası, adli kontrol şartlarının kaldırılmasına ilişkin talebi reddetti ve ev hapsi ile yurt dışı çıkış yasağının devamına oy birliğiyle karar verdi.

Mahkeme: "Kuvvetli suç şüphesinde değişiklik yok"

İtirazı bir üst mahkeme olarak inceleyen İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Brunson'un kendisne isnat edilen suçları işlediğine ilişkin "kuvvetli suç şüphesi"nde herhangi bir değişiklik bulunmadığına dikkat çekti. Mahkeme kararın gerekçesini şu şekilde açıkladı:

"Sanık her ne kadar tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edilmişse de bunun sanığın aleyhine bulunan delil durumunda bir değişiklik meydana geldiği anlamı taşımaktan ziyade Türk Ceza Usul Mevzuatı'na göre tutuklama bir tedbir niteliğindedir. Özellikle sanığın sağlık durumu gibi gerektirici nedenlerin varlığı halinde sanığın kaçmasının ve delilleri karartmasının önlenmesi gibi tutuklamadan elde edilecek sonucun başkaca ceza argümanlarınca etkin biçimde sağlama imkanının bulunduğu koşullarda CMK'nın 109. maddesinde öngörülen adli kontrol tedbirlerinin bu amaca matuf sağlam bir koruma tedbiri niteliğinde olmasına, mahkememizce de bu kabul ile sanık hakkında kamuoyu ve doktrinde ev hapsi olarak da nitelendirilen 'konutu terk etmemek' ve sanığın yabancı ülke vatandaşı oluşu da gözetilerek 'yurt dışına çıkmamak' şeklindeki adli kontrol tedbirlerine hükmolunarak matuf amacın gerçekleşme şeraitinin ancak sağlanmış olmasına göre sanık müdafinin maslahata uygun düşmeyen adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması veya değiştirilmesi yolundaki taleplerinin reddine karar vermek gerekmiştir."

(euronews)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.