Biden ve Yıldırım'ın Fırat'ın Batısı Açıklaması

Biden ve Yıldırım'ın Fırat'ın Batısı Açıklaması

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye'nin Cerablus'a yönelik kara ve hava harekâtını desteklediklerini belirterek, PYD'ye uyarılarda bulundu. Biden, PYD, Fırat'ın batısına asla geçmemelidir. Eğer geçerse ABD tarafından desteklenmez" diye konuştu.

A+A-

Suriye'deki gelişmeler ve Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya giden ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım'la ortak basın açıklaması yaptı. 

Biden'ın Türkiye'nin Cerablus'a yönelik kara ve hava harekâtını desteklediklerini belirterek, "PYD'ye uyarılarda bulundu. Biden, PYD, Fırat'ın batısına asla geçmemelidir. Eğer geçerse ABD tarafından desteklenmez" diye konuştu.

Joe Biden'ın açıklamalarından bazı satır başları şöyle:

Ayarlamalarımız var. Menbiç’le ilgili kararlarımız var. YPG ve Suriye kuvvetleri nehrin öbür tarafına geçmemelidir, hiçbir zaman ABD’den desteklenmeyecekler."

Darbe girişiminden sonra IŞİD’le savaştığı içi Türkiye’yi tebrik ettim. Birlikte çalışarak Suriyeli muhalefet kuvvetlerinin etkilerini artırmak için eğitim vermeye devam edeceğiz. Daimi bir politik çözüm yolu bulmak için çalışacağız. 3 milyondan fazla mülteciye kucak açtığınız için teşekkür ediyorum.

PKK Türkiye’nin güneydoğusunda çok büyük zarar vermiştir. Hayatları, malları, mülkleri mahvetmiştir. ABD bu korkakça hareketleri reddetmektedir ve kuvvetle kınamaktadır. Biliyorum ki iki kayıp hiçbir zaman aynı değildir ama Amerika olarak biz bunu çok iyi anlıyoruz. ABD sadece 11 Eylül’de değil, bu yıl da çok kayıp yaşamıştır. Bu terör saldırılarında hayatlarını kaybedenlere taziyelerimi iletiyorum.

Binali Yıldırım: Güney sınırımızda Kürt ülkesi istemiyoruz

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'la yaptığı ortak basın toplantısında "PYD PKK'nın uzantısıdır, ABD bu konudaki görüşünü gözden geçirmelidir" dedi

Yıldırım'ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

Güney sınırımızda yeni bir Kürt ülkesi istemiyoruz. Türkiye yeni bir oluşumu asla ve asla kabul etmiyor. Bu durumu ulusal güvenliği açısından büyük bir tehdit olarak görüyor.

Bir süredir Suriye-Arap koalisyonu adıyla bir yapı oluşturuldu ve Fırat'ın batısındaki Menbiç'in temizlenmesi için operasyonlar yapıldı ve bitti. Bölgeden çıkan DAEŞ unsurları Türkiye'ye doğru hareket etti ve Cerablus'a yerleşmeye başladı. PYD unsurları da onları takip ederek, bir yandan kuzeye bir yandan güneyden Afrin bölgesine yayılma gayretine girdiler.

Hem sınır güvenliğimizi korumak hem roket atışlarıyla vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için dün gece itibarıyla hem topçu atışıyla hem havadan bir operasyon başlattık. Bu terör unsurlarını bölgeden püskürttük. ABD ile mutabık kaldığımız konu, PYD unsurlarının asla Fırat'ın batısına yayılmamaları ve faaliyet içerisine girmemeleridir. Burada ABD'nin bu konudaki kararlılığını bir kez daha gördük. Hiçbir şekilde PYD-YPG usnurları Fırat'ın batısında varlık gösteremeyecekler. Bizim genel yaklaşımımız şu; Biz biliyoruz ki bunlar PKK ile birlikte çalışıyorlar. Bunlar DAEŞ için yardımcı oluyor gibi gözükse de ABD bilmelidir ki günün sonunda bir terör örgütüyle başka bir terör örgütünü belki alt edebilirsiniz ama elinizde kalan o terör örgütünü nasıl alt edeceğiniz olacaktır.

Gülen’in iadesi

Türkiye Başbakanı, Fethullah Gülen’in iadesi ile ilgili olarak  “ABD-Türkiye ilişkilerinin çok uzun tarihi var, dolayısıyla zaman zaman yaşanan olaylarla bu köklü ilişkilerin yara alması ve olumsuza dönüşmesine asla müsaade etmememiz gerekiyor. Sayın Biden, sizin de ifade ettiğiniz gibi, bu alçak darbe girişiminin başı olan ve bu darbenin yönlendiricisi olarak bildiğimiz düşündüğümüz Fethullah Gülen’in ülkemize iadesi sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu konuda gerek hükümetimiz, gerekse Türk halkına yönelik samimi açıklamalarınız sürecin sağlıklı işlemesi açısından hayati öneme sahip, teşekkür ediyoruz.”

Gülen’in iadesiyle ilgili oalrak Joe Biden’de şunları söyledi

"Gülen hakkındaki hislerinizi anlıyoruz, işbirliği yapıyoruz. Anlaşmaya göre bu belgelerin hazırlanması lazımdı, bu şekilde Gülen’i teslim edebiliriz. Hiçbir şekilde herhangi bir kişiyi korumak, özellikle müttefikimize zarar veren kişiyi koruma niyetimiz yoktur. ABD yasalarına göre ABD’nin hiçbir başkanının kendi gücünün yetkisinin dışına çıkma yetkisi yoktur. Sadece Amerikan mahkemesi yapabilir. Eğer ABD Başkanı böyle bir şey yaparsa görevinden atılması için bir neden olur. Biz bütün delilleri göz önünde bulundurarak Amerikan mahkemesine başvuracağız. Bu her zaman zaman alır. Adalet bu şekilde çalışıyor. Adalet bilerek bu durumu halletmeye çalışıyor. Türk milletinin kızgın olduğunu anlıyorum ama bundan şüpheniz olmasın ki süreç devam edecek. Türk hükümetiyle işbirliği yapacağız. Hiçbir ülke böyle bir şeye tolerans gösteremez.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.