AB'den Türkiye'ye kalıcılaşan OHAL eleştirisi

AB'den Türkiye'ye kalıcılaşan OHAL eleştirisi

AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic resmi makamlara olağanüstü yetkiler veren ve OHAL 'in bazı kısıtlayıcı unsurlarını koruyan yeni mevzuat teklifinin kabul edilmesinin, OHAL 'in kaldırılmasının olumlu etkilerini azaltacağını söyledi.

A+A-

AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic , “OHAL'in kaldırılması münasebetiyle ayrıca Türkiye'nin, tüm demokratik devletlerin merkezinde yer alan hukukun üstünlüğünü, yargının bağımsızlığını ve temel özgürlükleri olumsuz etkilemeye devam eden her türlü tedbiri sona erdirmesini ve geri döndürmesini bekliyoruz. Bunlar arasında ifade özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü ve usul hakları yer almaktadır. Ayrıca OHAL 'in kaldırılmasıyla birlikte Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında askıya aldığı yükümlülüklerini yeniden üstlenmesini bekliyoruz” dedi.

Sözcü, OHAL’in sona ermesini “memnuniyetle karşıladıklarını” belirtirken, “Öte yandan resmi makamlara olağanüstü yetkiler veren ve 
OHAL 'in bazı kısıtlayıcı unsurlarını koruyan yeni mevzuat teklifinin kabul edilmesinin, OHAL 'in kaldırılmasının olumlu etkilerini azaltacağına inanıyoruz.
 

Türkiye'nin Avrupa Konseyi, Venedik Komisyonu ve ilgili diğer kurumların önemli tavsiyelerini hayata geçirmesi, ve yürütme ve yargı arasındaki güçler ayrılığına riayet etmesi yönündeki beklentimizi bir kez daha ifade ediyoruz” dedi.

Kocijancic, Türkiye- AB ilişkilerinin geleceği için şu hatırlatmayı yaptı: 

“Hukukun üstünlüğü ve temel haklar alanlarında somut ve kalıcı ilerlemelerin kaydedilmesi 
AB -Türkiye ilişkilerinin geleceği bakımından ehemmiyetini korumaktadır.”

 

(Cumhuriyet)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.