Çelik’ten parti kapatma mesajı

Çelik’ten parti kapatma mesajı

Çelik, 3 ilde kayyım atanmasıyla ilgili konuştu

A+A-

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atama kararını ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çelik, “Esas mesele halkın oyuyla seçilmiş olanların, hukuk devletinin kuralları içinde halka hizmet etmesidir. Ama terörle ilgili olarak bahsedilen iddialar daha öncesinde de yaşanmış olanlar, maalesef yeniden bu belediye başkanları tarafından aynen tekrar ediliyor. Dolayısıyla hukuk devletinin ilkeleri icabı, bu kişiler görevden el çektiriliyor” dedi.

Kayyım eleştirilerine karşı da konuşan Çelik, "Burada şöyle bir tartışma yürüyor, deniyor ki; 'Bunlar seçimle geldiler, dolayısıyla bu şekilde görevden alınmaları doğru değil. Seçimle görevden gitmeleri gerekir.' Tabii seçimle iş başına gelenlerin, hukuk devletinin ilkeleri içinde hareket etmesi ve bir sonraki seçimde de tekrar seçimlerin yenilenmesiyle pozisyonlarının belirlenmesi diye bir süreç söz konusudur demokrasilerde. Bir kişi terörle mücadele konusunda herhangi bir şekilde doğru pozisyon alamıyorsa, onun demokrasi konusunda söylediklerinin hiçbir manası, etkisi ve meşruiyeti de olmayacaktır” ifadelerinde bulundu. 
 
ELEŞTİRİLERİ SİYASİ BULDU

Çelik, kayyım atama kararının siyasi olduğu yönündeki tepkilere karşı da kararın hukuki olduğunu savundu. Çelik, “Asıl bu eleştiriler siyasidir. Burada eleştiriler, hukuk çerçevesinin hassasiyetlerini gözetmeyen siyasi eleştiriler olarak gündeme getirilmektedir. Tam tersine eleştirilerin herhangi bir şekilde hukuk hassasiyeti olmadığını, sadece siyasi bir takım mülahazalarla yapıldığını görüyoruz" diye konuştu.

Çelik, kayyım atamalarının halkın iradesine de saygısızlık olduğu yönündeki tepkileri de kabul etmediklerini söyledi.

PARTİ KAPATMA MESAJI

İspanya’da Basklılar adına mücadele veren ETA (Bask Yurdu ve Özgürlük) örneği veren Çelik, ETA ile ilişki içinde olan Batasuna Partisi'nin kapatılmasının ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği kararı hatırlattı.

Çelik, "Batasuna, AİHM'e, düşünce hürriyetinin ve parti kurma hürriyetinin ihlal edildiğini söyler. AİHM, bu konuyu inceler ve partinin kapatılmasını doğru bulur. Sebepleri şunlardır; Birincisi, bu partinin mensubu olan milletvekilleri terörist cenazesine katılmışlardır. İkincisi, terör örgütünü övmüşlerdir. Üçüncüsü, terör örgütünün başka siyasileri tehdit etmesi karşısında sessiz kalmışlardır. Bunun gibi birçok gerekçeyle AİHM bu kararı vermiştir" diye 

Bu haber toplam 755 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.