Yıldırım:Operasyon, PYD Fırat Nehri'nin Doğusuna Geçene Kadar Sürecek

Yıldırım:Operasyon, PYD Fırat Nehri'nin Doğusuna Geçene Kadar Sürecek

Başbakan Binali Yıldırım, Cerablus ile çözüm sürecine ilişkin önemli açıklamalar yaptı

A+A-

Türkiye Başbakan Binali Yıldırım, Cerablus operasyonu başta olmak üzere son günlerdeki gelişmeleri değenlendirdiği ortak televizyon mülakatında, "Hassasiyetimiz, bu toprakların oldu bittiye getirilerek, PYD-YPG unsurlarınca işgal edilmemesi. Suriye muhalifleri Cerablus'a yerleştiler, oradaki alanları, köyleri kontrol etmeye başladılar. Cerablus da dahil, bütün alanın YPG ve PYD'den temizlenmesi lazım" dedi.

Yıldırım, Habertürk, Show TV ve Bloomberg HT ortak yayınında soruları yanıtladı.

Cerablus'a girilmesinin zamanlamasının tamamen sınırdaki durumun gittikçe kritik hale gelmesiyle ilgili olduğunu belirten Yıldırım, "Yoksa 'Amerikan Başkan Yardımcısı geliyor veya Barzani geliyor' diye ilişkilendirmek açıkçası aşırı bir yorum olur. Öyle bir şey yok" şeklinde konuştu.

"Suriye'nin Toprak Bütünlüğü" Vurgusu

Türkiye Başbakanı, amacın tüm etnik grupların bir arada yaşayabileceği bir Suriye inşa etmek olduğunu da belirterek şöyle konuştu:

"Ana mantık, DEAŞ (IŞİD) ile mücadele etmek, diğer terör gruplarıyla mücadele etmek, Suriye'nin gelecekte toprak bütünlüğünü bozmadan, bütün etnik grupların, Kürt, Arap, Nusayri gibi hepsinin birlikte yaşayacağı bir Suriye inşa etmek. Böyle bir hedef var. Bu hedefin gerçekleştirilmesi için de biz gereken çabayı, gayreti gösteriyoruz.

"Bu bölgede Suriyeliler olacak. Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok. Bizim hassasiyetimiz, bu toprakların oldu bittiye getirilerek, PYD-YPG unsurlarınca işgal edilmemesi. Suriye muhalifleri Cerablus'a yerleştiler, oradaki alanları, köyleri kontrol etmeye başladılar. Cerablus da dahil, bütün alanın YPG ve PYD'den temizlenmesi lazım."

"Operasyon, PYD Fırat Nehri'nin Doğusuna Geçene Kadar Sürecek"

Menbic'teki Kürt hedeflerinin vurulmasıyla ilgili de konuşan Yıldırım, "ABD ile anlaşmamız şudur, bu einbic, bu bölgede bulunan PYD'lilerin nehrin doğusuna geçmesi lazım. Bu, ABD'nin bize taahhüdüdür, garantisidir. Bu gerçekleşinceye kadar burada bizim operasyonlarımız sürecek" dedi.

Türkiye, Pazartesi akşamı Cerablus'taki IŞİD hedefleriyle birlikte, Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) elindeki Menbic'in kuzeyindeki YPG (Kürt Savunma Birlikleri) hedeflerini de vurmuştu.

Cerablus'un yaklaşık 40 km güneyinde ve Fırat Nehri'nin batısında kalan Menbic, Ağustos ayı ortasında YPG'nin ana çatısını oluşturduğu DSG'nin eline geçmişti.

'Barzani'nin gelişi operasyonla ilgili değil'

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani'nin gelişini ve Ankara-Erbil ilişkilerine de değinen Yıldırım, "”Bölgede ekonomik sıkıntı yaşıyorlar. Bu ilişkileri güçlendirmek, enerji başta olmak üzere, Üzümdere, Esentepe kapılarını açacağız. Kapı olmayınca kaçak yollardan geçiş oluyor. Sivil ile teröristi ayırt etmek zor" şeklinde konuştu.

Yıldırım, "Barzani ile özellikle ikili ilişkilerin yanı sıra terörle mücadelede etkin işbirliği yapmamız gerektiği kanaatine vardık. Özellikle sınır geçişlerindeki sorunun çözümünde, oradaki güvenliğin, açılacak gümrük kapılarındaki güvenliğin sağlanmasında gerekli desteği verecekler. Bu arada, Amerika'nın da önderliğinde Barzani ve diğer Bağdat yönetiminin Musul'u DEAŞ'tan geri alma yönünde büyük bir gayreti var. Bunu biz de destekliyoruz" dedi.

"Mısır İle İlişkilerimizi Düzeltmek Zorundayız"

Yıldırım, Mısır ile ilgili de konuştu: "Mısır ile ilişkilerimizi düzeltmek zorundayız. İlişkimiz böyle devam edemez. Mısır için de bizim için de böyle devam edemez ama siyasi bakımdan sıkıntımız var."

Ohal

Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen 3 aylık Olağanüstü Hal'in (OHAL) uzatılıp uzatılmayacağı ile ilgili soruya ise "Şu 3 ayı bir görelim. Bu 3 ayı da azami müddetçe değerlendireceğiz" diye cevap verdi.

Çözüm Süreci

Başbakan Binali Yıldırım, çözüm süreci ile ilgili ise şu açıklamaları yaptı:

“Çözüm süreci diye bir şey yok, böyle bir şey yok, çözüm milletle, vatandaşlarımızla çözüm, terör örgütüyle çözüm olmaz.

“(Öcalan’la temas kurulup kurulmayacağına ilişkin soru) Katiyen, bizim muhatabımız millet, yani insanları acımasızca öldüren, toplu olarak katleden, bombalar patlatan, yol kesen, askeri şehit eden, polisi şehit eden canilerle neyi çözeceksiniz? Böyle bir şey olmaz, kiminle çözeceksiniz?

“Yani bugün terör örgütünün sultasından, terör örgütünün baskısından kurtulamayan partiyle mi çözeceksiniz? Onlar da bölgeyi temsil etmiyorlar, yani oranın oylarıyla seçildiler ama bugün o vatandaşların büyük bir hayal kırıklığı var.

“Bakın, biz ülkemizi, sınırlarımızı korumak için efendim, Cerablus’a, oraya girdik, operasyon başlattık, herkes, Amerikası, diğerleri, MHP, ‘Bu işi sonuna kadar destekliyoruz.’ diyor. HDP ne diyor? HDP, ‘Bu, bir işgaldir’ diyor, ne işgali kardeşim, yani bırakalım Türkiye’yi mi işgal etsinler?

“Dolayısıyla HDP safını belirlemiş gözüküyor, terör örgütlerinin yanında durmayı tercih ediyor, varsın, tercih etsin. Millet bize yeter.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.