Yıldırım’a göre Suriye’nin geleceğinde Esad da yok PYD de

Yıldırım’a göre Suriye’nin geleceğinde Esad da yok PYD de

Başbakan Binali Yıldırım, Suriye iç savaşının çözümünde ülkenin toprak bütünlüğünün korunacağını belirterek, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın uzun vadede yönetimde kalamayacağını söyledi.

A+A-

Karar’dan Mustafa Karaalioğlu’nun sorularını yanıtlayan Yıldırım, Suriye’deki sorunun İsrail ve Suriye ile birlikte aşılacağını belirterek, ülke için öngörülen yeni yönetim biçimini şöyle açıkladı: “Yeni dönümde mezhepsel, etnik ve bölgesel yapıların birinin üstünlüğüne dayalı devlet yapısı olmayacak. Yani, Suriye’de şu anda yaşanan kanlı problemin temelindeki arızanın giderildiği bir yapılanma tesis edilecek. Mezhepsel yapılanma olmayacağına göre bu, uzun vadede Esad’ın da olamayacağı anlamı taşır.”

‘PYD’nin devlet kurmasına izin verilmeyecek’

Türkiye’nin uzun süre rest çektiği PYD’nin Suriye’de devlet kurmasına izin vermeyeceğini belitren Yıldırım,“Suriye’nin toprak bütünlüğünü mutlaka koruyacak bir çözüm olacak. Dolayısıyla da bu ülkede PYD gibi bir devlet yapılanması söz konusu olmayacak.”

PYD’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri (DSG) son olarak kritik Menbiç kentini IŞİD’den temizlemiş ve Türkiye’nin ‘kırmızı çizgi’ diye tanımladığı Fırat’ın batısına geçmişti.

‘Suriyeliler ülkelerine dönecek’

Yıldırım, Suriye’de çözümün gerçekleşmesinin ardından Türkiye’nin rolünü şöyle anlattı: “Meselenin Türkiye’yle ilgili en önemli kısmına gelince. Çözüm devreye girdikten sonra Türkiye dahil bölge ülkelerine sığınmak ve kaçmak zorunda kalan Suriyeliler belirli programla ülkelerine dönecek. Sadece Türkiye’dekiler değil Ürdün, Lübnan ve diğer noktalardaki sığınmacılar da…”

Cumhubaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘uçak krizi’nin ardından ilk kez yüz yüze görüşmesinin ardından Suriye konusunda yeni adımlar atılacağının sinyalleri verilmiş, son olarak Başbakan Yıldırım, “Suriye konusunda altı ay içinde önemli gelişmeler olursa şaşırmayın” demişti. (diken)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.