Urfa Barosu Said-i Kurdi'nin naaşı için AİHM'e başvurdu

Urfa Barosu Said-i Kurdi'nin naaşı için AİHM'e başvurdu

Urfa Barosu'nun daha önce Said-i Kurdi’nin kayıp naaşı için Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı şikayetin takipsizlikle sonuçlanması üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurdu.

A+A-

Urfa Barosu'nun konuya ilişkin açıklaması şöyle:

"Bilindiği üzere Şanlıurfa Barosu olarak Merhum Said-i NURSİ’nin kayıp naaşı ile ilgili, mezarının parçalanarak naaşının kaçırılmasının 57. Yıl dönümü olan 12 Temmuz 2017 tarihinde Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığına Avukatlık Kanununun 76/1 ve 95/21 fıkralarında belirtilen ve Barolara İnsan Haklarını Savunmak görevini yükleyen sorumluluk ilkesi gereğince suç duyurunda bulunmuştuk.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmanın başladığı ilk günlerde hızlı ve etkin bir şekilde soruşturmayı yürütmesine ve bu konuda olayın esasına girip dosyada işlem yapmasına rağmen ne yazık ki sonraki süreçte olayın zamanaşımına uğradığını gerekçe göstererek takipsizlik kararı vermiştir.

Bu karara karşı sulh ceza hakimliğine yapılan itirazımızda belirttiğimiz hiçbir husus dikkate alınmadan gerekçesiz bir şekilde itirazımızın reddedilmesi üzerine Şanlıurfa Barosu olarak Said-i NURSİ’nin kayıp naaşı ile ilgili etkin bir soruşturma yürütülmediği ve gerekçeli karar hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle her iki ihlalin tespiti talebiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine 18 Temmuz 2018 tarihinde başvuruda bulunulmuştur."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.