"Türkiye'deki durumla ilgili çok kaygılıyım"

"Türkiye'deki durumla ilgili çok kaygılıyım"

BBC Farsça’ya konuşan Başkan Mesud Barzani, Türkiye'deki çözüm sürecinin yeniden başlaması için taraflara yardım için hazır olduklarını söyledi.

A+A-

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, “Diğer ülkelerdeki Kürtleri müzakerelerle haklarına ulaşmaları için cesaretlendireceğiz” dedi.

BBC Farsça’ya konuşan Başkan Mesud Barzani, Türkiye'deki çözüm sürecinin yeniden başlaması için taraflara yardım için hazır olduklarını söyledi.

"Türkiye'deki durumla ilgili çok kaygılıyım" diyen Mesud Barzani, şöyle devam etti:

"Türkiye'de barış sürecini destekliyoruz ve müzakerelerin yeniden başlaması için iki tarafa da yardım etmek için ne yapabiliyorsak yapmaya hazırız. İran'da da karşılıklı ve barışçıl bir anlaşmaya varmalarını umuyoruz.

"Kürtleri inkar etme zamanı geçti ve bu hiçbir ülkeye fayda sağlamayacak. Ancak Kürtlerin de haklarını elde etmek ve kendi kimliklerini korumak amacıyla merkezi yönetimle barışçıl bir diyalog için bir yol bulmaları gerekiyor.”

Mesud Barzani, bağımsızlık hakkında ise "Hiç kimse, hiçbir güç Kürtlerin bağımsızlık sürecini durduramaz" dedi.

Başkan Barzani, "Ancak her zaman bunu savaşla değil müzakereyle yapmak istediğimi söyledim. Bu müzakerenin diğer tarafı Bağdat'tır. Bu hedefe ulaşabileceğimizi düşünüyorum ve herkes bundan faydalanacaktır” ifadelerini kullandı.

Barzani, olası bir bağımsızlık durumunda İran, Türkiye ve Suriye'deki Kürtleri kendilerine katılmaya davet edip etmeyeceklerine dair soruya ise şu cevabı verdi:

"Diğer Kürtlerin merkezi hükümetleriyle iyi ve barışçıl ilişikler kurduklarını görmek istiyoruz. Diğer Kürtlerden bize katılmalarını istemeyeceğiz ancak onları, hükümetleriyle, müzakereler üzerinden, çaba göstermeleri ve haklarına ulaşmaları için cesaretlendireceğiz.”

“PKK'nin Şengal’de işi yoktur”

17 Ekim’de başlayan Musul operasyonuna ilişkin Barzani, "Peşmergenin katıldığı operasyonun ilk safhası sona erdi. Ancak bu Kürdistan için IŞİD tehdidinin sona erdiği anlamına gelmiyor. Bundan dolayı peşmerge alanlarımızı korumak için yine hazır durumda bekleyecek" diye konuştu.

Barzani, Musul operasyonu öncesindeki alanların kendileri için sınır olduğunu ve geri çekilmeyeceklerini yeniledi.

PKK'nin Şengal’deki varlığını da eleştiren Mesud Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim seçimim ve görüşüm Kürtlerin Kürtlere karşı savaşmaması yönünde. Ama bazı gruplar istismar ediyor ve bizim siyasetimizden faydalanıyor. PKK'nin Şengal’de işi yoktur ve burayı kendisinin fırlatma rampası olarak kullanmamalıdır".

rudaw

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.