Türkiye:  Erdoğan'ın sözleri hepsi yalanmış!

Türkiye: Erdoğan'ın sözleri hepsi yalanmış!

Turkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Xanî’nin eserleri üzerindeki yasakların kendi dönemlerinde kalktığını öve öve bitirememişti.

A+A-

Doğubayazıt Belediyesi kayyumu tarafından anıtı yıkılan Ehmedê Xanî’nin adını seçim meydanlarında sık sık anan Turkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Xanî’nin eserleri üzerindeki yasakların kendi dönemlerinde kalktığını öve öve bitirememişti. 

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde türbesi bulunan ve ilçe halkı için büyük bir öneme sahip Kürt filozof Ehmedê Xanî’nin anıtı belediyeye atanan kayyum tarafından yıkıldı. Bölge kentlerinde yaptığı hemen hemen tüm konuşmalarında Ehmedê Xanî’ye dikkat çeken Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Xanî’nin eserlerine ilişkin tüm yasakların kendi partileriyle birlikte sona erdiğini müjdelemişti!

BUNU DA BİZ YAPIYORUZ!

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Başbakan sıfatıyla partisinin 27 Ağustos 2014 tarihinde düzenlenen kongrede veda konuşması yapan Erdoğan, “Bu hareket Ahmet Yesevi'den Mevlana'ya, Ahmede Hani'den Meleye Ceziri’ye, Mehmet Akif'ten Necip Fazıl’a o engin pınarlardan kana kana içmiş...” dedi. 

27 Mart 2014’te kısılan sesiyle Van’da yapılan mitingde konuşan Erdoğan, “Van'ı yakından ilgilendiren bir müjde vereceğim. Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığımız Ahmed-i Hani'nin Mem u Zin adlı kitabını, çok güzel şekilde Kürtçe ve Türkçe bastı. Şimdi de Vanlı değerli, bir âlimin Faki Teyran'ın Divanı'nı Türkçe ve Kürtçe olarak bakanlığımız eliyle basıyoruz. Bunu da biz yapıyoruz” şeklindeki sözleriyle yaptıklarıyla övündü. 

‘MEM U ZİN BİZİM DÖNEMİMİZE KADAR YASAKLI’

Miting sonrası Haber Türk’te Başdanışmanı Yiğit Bulut’un Van’da yaptığı canlı yayında konuşan Erdoğan, eline aldığı belgelerle başka hükümetler döneminde yasaklanan Kürtçe eserleri hatırlatırken, “Bütün bunların yanında bir diğeri de bugün gösterdiğim Ahmedi Hani tarafından yazılan İstanbul'da basılan Mem u Zin adlı kitabın dağıtımının yasak edilmesi. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü. Buna benzer onlarca belge var. En önemlisi Mem u Zin. Bizim dönemimize kadar yasaklı. Şimdi Kültür Bakanlığımız tarafından bastırdık” demişti. 

NERELERDEN NERELERE... 

Yine 4 Mayıs 2015 tarihinde Mardin’de konuşan Erdoğan, “Kürt edebiyatının önemli eserlerinden biri olan Faki Teyran’ın divanını Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın iki cilt olarak bastığını söylemiştim. Kürt edebiyatının diğer bir eseri Mem u Zin de basıldı. Nerelerden nerelere geldik” dedi. 

YILDIRIM DA ÖVMÜŞTÜ!

Erdoğan gibi Türk Başbakan Binali Yıldırım da dönem dönem konuşmalarında Ehmedê Xanî’nin adını anmıştı. 7 Nisan 2017 tarihinde yüzde 70’i yıkılan Şırnak’ta konuşma yapan Yıldırım, Şırnak’tan bahsederken, “Kürtçe’nin büyük yazarı Ahmad-i Hani’nin, Mem u Zin’in yazarının memleketi...” tanımlamasında bulunmuştu. dıahaber
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.