Türk Ordusu Rojava Kürdistanı’ndan çekilmelidir

Türk Ordusu Rojava Kürdistanı’ndan çekilmelidir

Kürdistan'ın kuzeyinde faaliyet gösteren 5 siyasi parti ve hareket; Türk Devleti’nin,Suriye'de ve özelde Batı Kürdistan'da (Rojava Kurdistanı) oynadığı olumsuz rolün çözümsüzlüğü derinleştirdiğini Cerablus’a askeri müdahaleyi şiddetle kinadilar.

A+A-

Kürdistan'ın kuzeyinde faaliyet gösteren 5 siyasi parti ve hareket; Türk Devleti’nin,Suriye'de ve özelde Batı Kürdistan'da (Rojava Kurdistanı) oynadığı olumsuz rolün çözümsüzlüğü derinleştirdiğini Cerablus’a askeri müdahaleyi şiddetle kinadilar. Bu bildiriyi kamuoyuyla paylaştılar.

Bildirinin tamamı

1. Kürdistan'ın kuzeyini, egemenliği altında bulunduran, halkımızın eşitliğe dayalı haklarını kabul etmeyen, şiddete dayalı bir siyaset izleyen Türk Devleti; sınırları dışındaki Kürdlerin kazanımlarına da hasmane yaklaşmış, Suriye, Irak ve İran devletleri ile bu konuda işbirliğini, siyasetinin merkezine almıştır.

2. Güney Kürdistan ile ilgili, son yıllarda kısmi bir tutum değişikliği olsa da; Rojava Kürdistanı'nda Esad rejimi ile ters düştüğü zaman diliminde; Kürdlere ve YPG'ye karşı El Nusra'yı gizli ve açık desteklemiş, bilahare İŞİD'in Türkiye'den lojistik vb. destekler almasına sessiz kalmış, Antep gibi şehirlerin İŞİD'in adeta lojistik üssü haline gelmesine ses çıkarmamıştır.

3. Yıllarca İŞİD ile Suriye ve Rojava Kürdistanı sınırı boyunca komşu olmaktan rahatsızlık duymayan Türk Devleti ve hükümeti; İŞİD'in YPG ve DSG tarafından, ABD'nin öncülüğündeki koalisyon güçlerinin de desteğiyle geriletilmesi üzerine, kendi Güney sınırı boyunca Kürd Koridoru oluşacağı gerekçesiyle, bunu kendi milli menfaatlerine aykırı ilan ederek bölgeyi işgale başlamıştır.

4. Biz, bu işgali ve gerekçesini şiddetle reddederken, bu yanlıştan dönülmesini, Türkiye ile Kürdistan halkının menfaatine olan; barış ve iyi komşuluk siyasetinde karar kılınmasını talep ediyoruz.

5. Batı Kürdistan-Rojava'daki tüm siyasi parti ve oluşumları da askeri, siyasi, ekonomik ortak bir idare oluşturmaya; bu bağlamda PYD’nin tekçi, tahakkümcü siyasetten vazgeçmesini, Roj Peşmergelerinin Rojava’ya geçmesine olanak tanınmasını talep ediyoruz . YPG ile Roj Peşmergelerini, İŞİD ve diğer tehditlere karşı, vatan savunmasında birlikte davranmaya çağırıyoruz.

6. Türk Devleti, Kürd ve Kürdistan karşıtı siyaseti ve Cerablus ile diğer yerlerdeki işgallerini derhal sonlandırmalı, Rojava Kürdistanı’nda Kürd’lerle barış ve iyi ilişkiler kurmanın yollarını aramalıdır.

08.09.2016 Dîyarbekir

AZADÎ, PAK, PAKURD, PDK-BAKUR, PSK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.