'Türk devletinin Rojava Kürdistan’ında işgale girişmesi kabul edilemez'

'Türk devletinin Rojava Kürdistan’ında işgale girişmesi kabul edilemez'

'Türk devletinin Rojava Kürdistan’ında işgale girişmesi kabul edilemez'

A+A-

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi(ÖSP) genişletilmiş MYK toplantısı sonuç bildirgesi:

*Partimiz, halkımızın dört parçada yükselen ulusal özgürlük mücadelesini özelde de Doğu Kürdistan’daki halkımızın özgürlük mücadelesini selamlar.

*Türk devletinin, hangi gerekçe ile olursa olsun Cerablus kenti üzerinden Rojava Kürdistan’ında işgale girişmesi kabul edilemez. İşgali, Rojava Kürdistan’ının coğrafik birliğine bir saldırı olarak görür ve halkımızı, halklarımızı bu işgale karşı ortak tutumla karşı çıkmaya çağırır. Türk devletini zaman geçirmeden Rojava Kürdistan’ından geri çekilmeye çağırır.

*AKP’nin, 15 Ağustos başarısız darbe girişimi ardından Kemalizm temelinde Balyozcu, Ergenekoncu ırkçılar dahil ulusalcılarla Kürdistan meselesi karşıtlığı temelinde uzlaşması ve siyaset alanında da CHP, MHP ile yeni bir milliyetçi cephe kurmasını tehlikeli bir yönelim olarak görür. Başta halkımız ve Kürdistan ulusal demokratik güçleri olmak üzere tüm özgürlük ve demokrasi güçlerini bu yeni milliyetçi cepheye karşı ortak mücadeleye çağırır. Nasıl ki Türk rejim partileri, 15 Temmuz sonrası hızla “milli mutabakat” temelinde ortalaştılarsa, Kürdistan ulusal demokratik güçlerini de hızla parti çıkarlarını geride bırakarak ulusal demokratik çıkarlar temelinde ortaklaşmaya çağırıyoruz.

*CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konvoyuna yapılmış olan silahlı saldırıyı kınar. Ayrıca bu saldırıyı CHP’nin Türk ırkçı milliyetçi cephesinden çekilmesi değil tersine yer almasını pekiştirmeye yaradığının altını çizer yanlış bulur.

*Türk devletinin, sınır ötesi işgallerle ve içerde yoğunlaştırılmış askeri operasyonlarla ne dışarıda ne de içeride Kürt ulusal özgürlük mücadelesini bastıramayacağının altını çizer. İçerde akan kanın durması ve sivil demokratik çözüm için bir an evvel siyasal çözüme dönmeye çağırır.

*KCK’yi, bizzat son açıklamasından hareketle başta kent merkezli araçlı bombalama eylemlerine son vermek olmak üzere silahlı mücadeleyi durdurarak siyasal çözümün yolunu açmaya çağırır.

*Bölgede ağırlaşan savaş koşullarında, dört parçada halkımız lehine doğan büyük fırsatları değerlendirme için Ulusal Kongre’nin zaman geçirilmeden toparlanması gerektiğinin altını çizer.

*Gerek küresel planda gerekse ülkemizde, sermayenin esneklik adı altında işçi ve emekçilere yönelik artan saldırılarına karşı işçi sınıfını ve devrimci, sosyalist güçleri mücadeleye çağırır.  28.08.2016

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.