Hüseyin Akıncı

Hüseyin Akıncı

Yazarın Tüm Yazıları >

Şengal bahanesinde kardeş kani kokusu

A+A-

Şengal'de akıtılacak kardeş kanıyla gündemin birinci önceliğine taşımanın tek bir amacı var. Kuzey Kürdistan coğrafyasında anlaşılmazlarla yaşatılan sürece örtü yapmanın ötesi bir amaca işaret etmiyor. Bırakalım sadece Kürt halkının, tüm dünyanın gözü önünde ve göz göre göre Kürtlerin eliyle, Kürtlerin  kanına girme hazırlıkları yapılıyor!

Kürtleri kardeş kavgasına hazırlayan zebani aktörlerin hazırlık rötuşları ha biti ha bitecek. Kürtler arası kardeş kavgasının ilk vuruş sahası Şengal'de  karar kılınmış. Sonraki vuruşlarsa kandil ve Rojava dediğimiz coğrafyada devam edecek gibi görünüyor.

Acık söylemek gerekirse, Kürt halkı "Kürt partisiyim" diyen bir kısım partilerin acayipliklerinden dolayı çok ciddi bir sendrom yaşıyor. Yaşadığı sendromun boyutları ne yazık ki, bıktırmanın en üst evresine taşınmak üzeredir. Kürt halkını bıktıran ve bıktırmaya iten sebep, düşman diye tabir edilenin unsurlardan cok, "ben sen" kavgasının dışına çıkma niyeti olmayan Kürt partilerin tutum ve davranışlarıdır. Yıllar yılıdır sarıdan griye, griden sarıya dönüşümlerle kardeş kanı ne zaman dökülecek koku ve korkusu bile Kürt halkının canına tak eti!

Öz yönetim yada hendek gibi stratejik hamlelerle binlerce genç kurban adildi! Onlarca yerleşim alanları yaşanmaz hale getirildi. On binlerce insan evsiz parksız ortada bırakıldı. Milyonlarla ifade edilen bir halkın umutları umutsuzluğa dönüştürüldü! Ne acı ve ne hazindir ki, bu kadar bedel ödenmişlikten çıkarılan onlarca ders ve özeleştiri beklerken, hic bir  sorun yaşanmamış yada hiç bir sorun yokmuşçasına, şuranın Kürt'ünü buranın Kürt'üne düşmanlaştırma senaryoları peyde pey devreye giriyor!

Açık ve çok net söylemek gerekirse, ortaya atılan bu senaryonun tek bir amacı var. Yeni bir gündemle, yaşanmış tüm yetmez ve yanlışları hasıraltı yapma girişimidir. Kürtlerarası kardeş kavgası, Kürt halkının kapısını hızlı hızlı çaldığı gerçeğini gözardi etmemek gerekir. Dolayısıyla Kürt siyasal öncüleri bir  değil bin bir kere düşünmek zorundadır. Başkalarının çıkarsal satırbaşlarıyla kokuşan bu kirli kokuya, kapıyı açıp içeriye buyur etmemeli. Bin bir kepazeliği kendi içinde barındıran kardeş kavgasının tek göstergesi kudurmuş akılın ta kendisidir.

Zira, Kürt halkının hakkaniyetine odaklı hiç bir akıl, ne Şengal'ı nede Kürtlerarası akıtılacak kardeş kanını işaret ediyor. Ne Onun bunun çıkarsal sofrasına, nede şunların bunların oyun sahasına dönüştürmesine izin vermez. Dolayısıyla, kim ne diyorsa desin, Kürtlerarası çelişkiler yada olur olmazlarıyla  ortalıkta dolaşan bahaneleri, kardeşi kardeşe kırdırmanın gerekçesi asla olmaz. Kaldı ki, Kürt'ü Kürt'e kırdırmanın ihanet madalyasının vebalinin çok ağır olduğu da unutulmamalıdır.

 Bin bir çirkin karalamaların taka tukalarıyla, Kürt halkının istem ve arzularını perdelemek de ihanetin bir başka rengidir. Açık ve net söylemek gerekirse, Ortadoğu'da yükselen çıkarlar savaşı devam ederken, Şengal üzerinden bahanelerle, Kürtlerarası savaş bezirganlığının hiç ama hiç bir haklı gerekçesi olmaz. Çünkü kardeş kavgasına yönelişin getirisi, biriken yanlışları çıkmaz sokakla buluşturmanın ötesini göstermez. Velhasılıkelam, ne Şengal nede kardeş kavgası bir başkasının yetmezliklerine kurban edilmesine fırsat verilmemelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.