PSK: Yasakçı zihniyet sorun çözmez, derinleştirir

PSK: Yasakçı zihniyet sorun çözmez, derinleştirir

PSK yapmış olduğu açıklama ile Diyarbakır valiliği tarafından şehirde uygulanan yasaklara tepki gösterdi.

A+A-

PSK (Kürdistan Sosyalist Partisi- Partîya Sosyalîsta Kurdistan) tarafından 'Yasakçı zihniyet sorun çözmez, derinleştirir' başlığı ile yapılan açıklama da şu ifadelere yer veriliyor.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL yasasına dayanarak Diyarbakır Valiliği, 15 Ağustos’tan itibaren açık alanlarda stant açma, çadır kurma, basın açıklamaları yapma, oturma eylemi, miting, her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklandığını duyurdu.

Bu yasakçı karar demokrasi ilkelerine, temel insan hak ve özgürlüklerine, düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğüne vurulmuş bir darbedir.

Diyarbakır Valiliğinin söz konusu kararı, bölgede fazlasıyla boğucu olan siyasi ortamı daha da gerecek, toplumun hak ve adalet arayışlarını engelleyerek yeni gerilimlere yol açacak niteliktedir.

Türkiye ve Kürdistan’da ihtiyaç duyulan şey OHAL uygulamaları ve yeni yasaklamalar değil, daha çok demokrasi ve özgürlüktür.

Bugün yaşanmakta olan çatışma ve kaotik ortamın, devletin sorunları yasak ve şiddetle çözme anlayışından kaynaklandığı apaçık ortadayken, hangi akılla yeni yasaklamalara başvurulmaktadır?

Söz konusu anlayışın yol açtığı siyasal ve toplumsal sorunları görmemek için geçmişten hiç ders çıkartmamış olmak lazım.

Israrla ve bir kez daha vurgulamak istiyoruz; yasakçı zihniyet dün de sorun çözmedi, bugün de çözmesi mümkün değil.

Bir an önce OHAL rejimi son bulmalı, yasakçı kararlar geri çekilmelidir.

Çözüm daha çok demokraside, Kürt sorununun barışçıl ve eşitlikçi çözümündedir. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.