PSK “Türkiye Son Hızla Karanlık Bir Döneme Giriyor”

PSK “Türkiye Son Hızla Karanlık Bir Döneme Giriyor”

AK Parti Hükümetinin topluma Cumhuriyet Bayramı hediyesi, yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) oldu.

A+A-

Kürdistan Sosyalist Partisi-PSK 30 Ekim 2016 de son KHK ile basın yayın organlarının kapatılması ile ilgili yayinladiğı açıklamada şöyle denildi:

”AK Parti Hükümetinin topluma Cumhuriyet Bayramı hediyesi, yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) oldu.

Yayınlanan yeni KHK ile aralarında bini aşkın akademisyenin bulunduğu 10 bini memur ihraç edildi. Savcılara, cezaevinde bulunan mahkûmların avukatlarıyla görüşmelerini kaydetme yetkisi verildi. Üniversitelerde rektör seçimi kaldırıldı ve rektör atama yetkisi Cumhurbaşkanı’na verildi. Hemen hepsi Kürd olan 15 dergi, yerel ve ulusal gazete, haber ajansı kapatıldı.

Son kararname, 15 Temmuz darbesinin engellenmesinden sonra, “şerden hayır çıkartıp”,  darbe olgusunu defterden silmek için demokrasiyi derinleştirecek, Kürd sorunun çözümünü kolaylaştıracak adımlar atma yerine, “şerden” sistemi kendi anlayışı ve çıkarları doğrultusunda tahkim etmeye  yönelen AK Parti hükümetinin son adımıdır.

Açıklanan son KHK, OHAL ilan edilmesini, belediyeler kayyum atanmasını, legal ve demokratik siyaset alanının daraltılmasını, “yandaş olmayan” ve önemli bir bölümü Kürdlerle Alevilere ait olan televizyon kanallarının, gazete ve dergilerin kapatılması ve çalışanlarının tutuklanmasını, hükümeti ve Cumhurbaşkanı’nı eleştiren herkese baskı uygulanmasını, “Fetöcü terör örgütü ile mücadele” adına yüzbine yakın kişinin aileleriyle birlikte mağdur edilmesini içeren sürecin son halkasıdır. Bu süreç Türkiye’yi karanlığa, tek adam idaresine götürmektedir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.