PSK: Çözüm; dokunulmazlıkları kaldırmak değil

PSK: Çözüm; dokunulmazlıkları kaldırmak değil

PSK: Çözüm; dokunulmazlıkları kaldırmak değil, parlamentoyu daha işler hale getirmektir

A+A-

Türkiye'de tarih trajik bir şekilde tekerrür ediyor.Yüz yüze bulunduğu sorunlarıçözmesi gereken siyaset kurumu, şuurunu kaybedercesine kendi varoluşuna dönük tehlikeli adımlar atmaya hazırlanıyor.

HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının gündeme getirilmesibunun son örneği.

20 Temmuz'dan bu yana sürüp giden şiddet ve çatışma ortamı Türkiye'de siyasal kutuplaşma ve gerilimi her geçen gün artırdı. Hükümet, olup bitenlerin kaynağında yatan Kürt sorununa ilişkin kalıcı projeler geliştirmek yerine sorunu terör ve asayiş meselesine indirgedi. Sorunu böyle tanımlayınca da çözümü daha çok güvenlikçi politikalarda arar hale geldi.

Bu yaklaşımın ülkeyi getirdiği nokta ortada. Yakılıp yıkılan kentler, binlerle ifade edilen can kayıpları, trajik insani acılar, rutinleşen yaygın hak ihlalleri. Söz konusu politika Kürdistanı yangın yerine dönüştürürken Türkiye'nin Suriye'den farkı kalmadı.

Gerçeklik ve sağduyu ile bağını kopartmış siyasal iktidar aşırı güvenlikçi önlemlerden umduğunu bulmamış olmalı ki işi HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırma noktasına getirdi. MHP'nin kışkırtmalarının etkisive toplumda kabaran şoven dalganın da desteğiyle harekete geçen AKP hükümeti dokunulmazlıkları kaldırarak kendince düze çıkacağını sanmaktadır.

Ne var ki bu yanlış bir hesaptır ve bunun yol açacağı toplumsal kırılmayı onarmak hiç de kolay olmayacaktır.

HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırmak, en başta, çözüm mekanizması olması gereken parlamentonun altına dinamik koymaktır. Böyle bir adım zaten kısıtlı olan siyasal alanı iyice daraltır. Siyasal çözüme olan inancı zayıflatır. Toplumsal kutuplaşmayı daha da artırır.

Siyasi bir öç alma operasyonu niteliğindeki böyle bir girişimin Kürt sorununda yeni travmaları tetiklemesi kaçınılmazdır. Dokunulmazlıkları kaldırmak mevcut çatışmalı süreci daha da kaotik hale getirir, çözümü daha da zora sokar.

Bütün bu nedenlerle söz konusu tehlikeli gidişten vazgeçilmelidir.

HDP'nin parlamentodaki varlığını korumak hem demokrasinin gereğidir, hem de barışçıl vesiyasal çözüm bakımından bir ihtiyaçtır. Yapılması gereken şey dokunulmazlıkları kaldırarak parlamentonun altını boşaltmak değildir. Tersine meclisi daha işler hale getirmek, HDP'yi de olabildiği kadar siyasal sürece katmak ve onu bu yönde teşvik etmektir.

20.04.2016

PSK- Kürdistan Sosyalist Partisi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.