Peşmerge Komutanı: PKK, Şengal'deki varlığının sona yaklaştığını biliyor

Peşmerge Komutanı: PKK, Şengal'deki varlığının sona yaklaştığını biliyor

Şengal’deki Peşmerge Güçleri komutanı, IŞİD’in Şengal’e saldırısını bir fırsat olarak gören PKK’nin Şengal’de ele geçirdiği bölgelerin artık Peşmerge kontrolünde olduğunu belirtti.

A+A-

KDP.info’da yayınlanan haberde Peşmerge Güçlerinin Şengal komutanlarından Qasim Dirbo’nun görüşlerine yer verildi.

Peşmerge güçlerinin Şengal’de 70 km’yi aşan bir cephede IŞİD’e karşı savaştığını ve kurtarmaları gereken sadece birkaç bölgenin kaldığını vurgulayan Qasim Dirbo çok sayıda vatandaşlarının IŞİD’in elinde tutsak olduğunu ve henüz kurtarılamadıklarına dikkat çekti.

Bunların yanısıra çok sayıda vatandaşlarının da kamplarda yaşamak zorunda kaldığına atıfta bulunan Dirbo, bu durumda olmamaları halinde PKK’nin Güney Kürdistan’ın şehirlerine güç göndererek “Şengal’den çıkmayacağız” şeklindeki dayatmalarına izin vermelerinin söz konusu olmayacağını vurguladı.

Şengal’in bir daha Peşmerge güçlerinin dışında hiçbir gücün eline düşmesine izin vermeyeceklerini dile getiren Dirbo, PKK’nin IŞİD’in Şengal’e saldırısını bir fırsata çevirdiğini ve yalanlarla halkı ve gençleri kandırarak Şengal’i ele geçirmeye çalıştığını ileri sürdü.

IŞİD’e karşı zorlu bir savaş yürüttüklerine dikkat çeken Dırbo, Şengal’in IŞİD’ten kurtarılmasına rağmen PKK’nin televizyonlara çıkarak Şengal’den çıkmayacaklarını yinelediklerini vurguladı.

Geçmişte bazı bölgelerin PKK’nin elinde olduğunu ancak bunların artık Peşmerge’nin kontrolünde bulunduğunu belirten Dirbo, PKK’nin propaganda yaptığını, IŞİD’in Şengal’de varlığının azalmasıyla paralel PKK’nin de varlığının azalacağını ve sona ereceğini dile getirdi ve bu durumun onları son derece öfkelendirdiğini ileri sürdü.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.