PAK: “Yüksek’in tutuklanması şiddete ve çözümsüzlüğe hizmet eder”

PAK: “Yüksek’in tutuklanması şiddete ve çözümsüzlüğe hizmet eder”

PKK de çatışmaları derinleştirerek, Türk Devleti’nin bu yıkım, ölüm ve şiddet siyasetine daha elverişli bir zemin yaratıyor.

A+A-

 

PAK Basın ve İletişim Bürosu 13.05.2016 de yayinlandiğı bildiride DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek’in tutuklanması şiddete ve çözümsüzlüğe hizmet eder dedi ve derhal serbes bırakılmasını talep etti.

Bildiri şöyle devam etmekte; ‘Kamuran Yüksek’in tutuklanması ve bir müddettir gündemde tutulan miletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması girişimi, devam eden savaş ve çatışma siyesetinin bir parçasıdır. Bu siyaset çözümsüzlük siyasetidir.

Türk Devleti siyasal yol ve araçları devre dışı bırakarak Kürtleri savaşa, çatışmaya yöneltmek istiyor.

Geçmişte defalarca denendiği halde bir sonuç üretmeyen bu yanlış anlayışın artık iflas etmiş olduğu görülmelidir.

Ne yazık ki PKK de çatışmaları derinleştirerek, Türk Devleti’nin bu yıkım, ölüm ve şiddet siyasetine daha elverişli bir zemin yaratıyor.

Bu yaklaşım, tahrip edilen siyasal çözüm yolunun daha derin yaralar almasına yol açmakta, Kürt milletinin haklı davasını uluslar arası düzeyde yalnızlaştırmaktadır.

HDP, DBP, DTK ise ne yazık ki, bu savaşa karşı, PKK’nin yanlış siyasetine karşı, doğru, kararlı bir siyasal duruş sergileyemiyor.

Çatışan tarafları bir an önce koşulsuz olarak ateşkes ilan etmeye, demokratik ve barışçıl yollardan sorunun çözümü için sorumluluklarının gereğini yapmaya çağırıyoruz.

Savaşın durdurulması için,   siyasetin özgür bir şekilde  yürütülecği demokratik bir ortamın oluşturulması için, bütün ulusal demokratik güçleri , barıştan ve adaletten yana olan herkesi ses vermeye, daha etkili bir  duruş sergilemeye çağırıyoruz. ‘

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.