PAK: Türkiye Devleti'nin Afrin'e saldırılarını ve işgal girişimini kınıyoruz

PAK: Türkiye Devleti'nin Afrin'e saldırılarını ve işgal girişimini kınıyoruz

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Basın ve İletişim Bürosu, basın duyurusuyla Türkiye Devleti'nin Afrin'e yönelik saldırılarını ve işgal girişimini kınadığını duyurdu.

A+A-

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Basın ve İletişim Bürosu tarafından yapılan açıklama şöyle:

 

"Türkiye Devleti'nin Afrin'e saldırılarını ve işgal girişimini kınıyoruz

Afrin'e saldırı girişimi Türkiye Devleti'nin Kürt karşıtı siyasetinin bir devamıdır.

Türkiye Devleti dünyanın herhangi bir köşesinde Kürtlerin herhangi bir hak ve özgürlük kazanmalarına, bir siyasi statü elde etmelerine tahammül edemiyor.

Türkiye Devleti'nin Afrin'i işgal girişimi, Kerkük'ü Haşdi Şahbi'ye işgal ettirme ve OHAL adı altında Kürtlerin tüm kazanımlarını ortadan kaldırma siyasetinin bir parçasıdır.

Türkiye Devleti Afrin'e saldırı için yoğun bir anti-Amerikancı siyaset yürüyor, ama Afrin Amerika'nın değil, Rusya'nın kontrolündeki bir bölgedir. Koalisyon sözcüsü Ryan Dillon, bugün “Afrin, koalisyonun operasyon alanı içerisinde değil” dedi.Türkiye bunu bildiği halde gerçekleri ters yüz ediyor ve ABD'yi hedef gösteriyor. Bunun da esas nedeni, ABD-YPG ilişkileri ve ABD'nin HSD'yi esas alarak oluşturacağı söylenen 30 bin kişilik bir sınır güvenliği ordusudur.

Türkiye'nin Afrin'deki muhatabı, Suriye,Rusya ve İran'dır. Ama Türkiye bu devletlere hiç bir söz söylemiyor. Koalisyon sözcüsü Ryan Dillon sözleri ve söz konusu devletlerin ''sessizliği'' bu devletlerin Türkiye'ye göz yumabilecekleri ihtimalini de akıllara getirmektedir.

Türkiye'nin saldırısı ,YPG'nin Afrin'i tümüyle Esad'a teslim etmeye mecbur bırakılması planın bir parçası da olabilir. Böylesi bir plan olmasa bile, Rusya PYD'yi Afrin'i Esad'a teslim etmeye zorlayabilir. Böylece bir taşla iki kuş vurulmuş olacak.

Türkiye Devleti'nin bu saldırı girişimi de bir kez daha göstermektedir ki, her türlü saldırı ve işgale, Kürt karşıtı her türlü plan ve stratejiye karşı Kürtlerin elindeki en büyük silahları kendi iç birlikleridir.Gün TEVDEM , ENKS ve tüm Kürt partilerinin askeri, siyasi, ekonomik, idari ortak yönetim ve birliklerini sağlama günüdür.

Türkiye Devleti'nin bu saldırı ve işgal girişimini kınıyoruz.Bu işgal girişimi ve saldırılara derhal son verilmelidir.

Türkiye Devleti'ni bu Kürt karşıtı siyasetten vazgeçmeye; Kuzey Kürdistan'da savaşa son vererek, Kuzey, Rojava ve Güney Kürdistan'daki meşru yönetimler ve Kürt partileriyle, Kürtlerin varlığını ve ulusal demokratik hak ve özgürlüklerini kabule dayalı, yapıcı bir diyalog geliştirmeye çağırıyoruz. Kürt milleti savaş ve imha ile yok olmadı, yok olmayacaktır.

Afrin'in işgali yüzbinlerce sivil insan için ciddi bir yaşam riski demektir.

Amerika ve Rusya başta olmak üzere dünya devletlerini, dünya kamuoyunu Türkiye Devleti'nin bu saldırı ve işgal girişimine tutum almaya , engellemeye ve Kürt milletinin ulusal demokratik hak ve özgürlüklerinin sağlanması için destek sunmaya çağırıyoruz.

Tüm dünya Kürtlerini Afrin'in işgal girişimine karşı yek vücut olmaya çağırıyoruz." 16.01.2018

PAK Basın ve İletişim Bürosu

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.