PAK: Leyla Zana'nın Milletvekilliği'nin Düşürülmesi Kürtlere Tahammülsüzlüğün Göstergesidir

PAK: Leyla Zana'nın Milletvekilliği'nin Düşürülmesi Kürtlere Tahammülsüzlüğün Göstergesidir

Meclis yemininde 'Türk Milleti' yerine 'Türkiye Milleti' dediği için vekilliği düşürülen Leyla Zana'ya dair bir açıklama da PAK'tan geldi. Açıklamada Zana'nın vekilliğinin düşürülmesi Kürtlere tahammülsüzlüğün göstergesidir' nitelemesi yapıldı.

A+A-

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Basın ve İletişim Bürosu'nda yapılan açıklama şöyle:

 

"Leyla Zana'nın Milletvekilliği'nin Düşürülmesi Kürtlere                        Tahammülsüzlüğün Göstergesidir

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın milletvekilliği, 11.01.2018 günü TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylama neticesinde 'milletvekilliği yeminini yanlış okuduğu' ve ‘devamsızlık’ gerekçesiyle düşürüldü.

Bu kararla TBMM, Kürtlerin inkarına dayalı geleneksel siyasetin pekişmesine onay veren bir adım daha atmış oldu. Üstelik, Sn. Zana’nın milletvekilliğinin düşürülmesinde belirleyici olan gerçek nedeni gizleyerek.

Bilindiği gibi Sn. Leyla Zana, Milletvekili Yemini’ni okurken, '... büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim' yerine '... Türkiye milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim' dediği için milletvekilliği onaylanmamış ve bu nedenle Meclis çalışmalarına katılamamıştı.Yani TBMM buna bile tahammül etmemiştir.

TBMM 'Milletvekilliği Yemini', Kürtlerin milli varlığını inkar eden ve Kürtlerin yanı sıra diğer tüm halkların etnik şahsiyetini yok sayan, rencide eden, düşünce ve örgütlenme özgürlüğünü ayaklar altına alan ırkçı,'tekçi' bir yemindir. Yapılacak şey Sn. Leyla Zana’nın Milletvekilliğini düşürmek değil, bu içerikteki bir yemini yürürlükten kaldırmaktır. Ne yazık ki bir yandan TBMM Kürtlerin nefes alabileceği her türlü yasal boşluğu hızla kapatmakta, bir yandan da OHAL ve Kararnamelerle tüm demokratik hak ve özgürlükler ortadan kaldırılmaktadır.

Kürtlere tahammülsüzlüğün göstergesi ve halkın iradesine müdahale anlamına gelen Leyla Zana'nın milletvekilliğinin düşürülmesini kınıyoruz.

Yapılması gereken ilk şey, kendi ulusal kimliğini sahiplenmedeki ikircimli tutumları bir tarafa bırakarak, Kürtlerin millet, Kürdistan'ın ülke olarak varlığını esas alan ulusal demokratik bir bilinç, anlayış ve program ile ‘kendimiz olarak’, 'bir taraf' olarak bu gidişata 'dur' demektir."

 

12.01.2018

PAK Basın ve İletişim Bürosu

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.