PAK: ”Kürdistani değerler temelinde ulusal ittifak elzemdir”

PAK: ”Kürdistani değerler temelinde ulusal ittifak elzemdir”

PAK: ”Kürdistani değerler temelinde ulusal ittifak elzemdir”

A+A-

 

PAK (Kürdistan Özgürlük Partisi) Parti Meclisi, 7. Toplantısını, 18-19 Haziran 2016 tarihinde Diyarbakır’da gerçekleştirdi

Toplantı sonuç bıldirisini olduğu gibi yayınlıyoruz:
 

Kürdistan şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından Mustafa Özçelik, Parti Meclisi üyeleri tarafından onaylanan gündem ile toplantıyı açtı.

Toplantıyı açış konuşmasından sonra Mustafa Özçelik, bir önceki toplantıda alınan kararları okudu ve daha sonra geride kalan üç ayın faaliyetlerini ve genel örgütsel durumu değerlendirdi.

Parti Meclisimiz PAK’ın 1. Olağan Genel Kongresi’nin 6 Kasım 2016 günü gerçekleştirilmesini kararlaştırdı. Genel Kongre’den 2 ay önce, bütün il ve ilçe teşkilatlarının kongreleri tamamlanmış olacak. Bu amaçla Kongre Hazırlık Komitesi seçildi.

PAK Parti Meclisi, belirlenen gündem çerçevesinde iki gün boyunca geniş ve çok yönlü tartışma ve değerlendirmelerde bulundu.

PAK Parti Meclisi, sürece ilişkin şu tesbitlerde bulundu:

--Türk Devleti bir yandan çatışma ve savaş siyasetini derinleştirirken, bir yandan da çıkarılan yeni yasalarla var olan kazanımları da ortadan kaldırmak istiyor. Bugüne kadar ki tecrübler kanıtlamıştır ki, Türk Devleti ölüm, yıkım siyasetiyle, özgürlük ve demokrasiyi tümden ortadan kaldırmakla, ne halkımızı ortadan kaldırabilmiştir; ne de özgürlük mücadelemizin önünü kesebilmiştir. Türk Devleti bu savaşa ve hertürlü saldırıya bir an evvel son vermeli ve diyalog temelinde siyasi çözüm için adım atmalıdır.

--PKK, bu yanlış çatışma ve silahlı mücadele siyasetine bir an evvel son vermelidir. Son aylarda ortaya çıkan tablo, PKK’nin izlediği bu siyasetin yanlışlığını tartışmaya yer bırakmayacak şekilde ispatlamıştır. Çatışma siyaseti, Türk Devleti’nin halkımızın kazanımlarını ortadan kaldırma amaçlarına daha uygun bir zemin hazırlamaktadır. PKK, çatışmaların Kuzey Kürdistan’ın mevcut koşullarında yarar yerine, zarar ürettiğini görmelidir. Halkımız bu savaşı istemiyor. PKK’nin çarışmada ısrar etmesi, halkımızın iradesini hiçe saymaktır; geleceğimizin tahrip edilmesidir.

--Kimler tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, sivillere yönelik saldırı ve katliam girişimleri insanlığa karşı işlenmiş suçlar kapsamındadır. Özellikle de haklı ve meşru Kürdistan özgürlük davasına gölge düşüren sivillere yönelik her türlü saldırı kabul edilemez. Bu tür saldırılar davamıza, halkımıza ve ülkemize zarar vermektedir.

--Kuzey Kürdistan’da Kürdistani değerler temelinde ulusal bir ittifakın gerekli olduğu açktır. Bütün Kürt siyasi oluşumlarının, her şeye karşın diyalog içinde olmaları, en küçük çalışmalarda bile birlikte hareket etme imkan ve gayretini göstermeleri önemlidir. Fakat kalıcı ittifaklar prensipler üzerinde oluşmalıdır. Kürt milleti ve Kürdistan realitesini, bu realiteye uygun siyasal çözümü, Kürdistan’a statüyü kabullenmek, siyasal, toplumsal güçlerin birbirlerinin varlığına ve haklarına saygıyı kabul etmek, bu prensiplerin başında gelir. PAK, kendisinin de içinde bulunduğu Kuzey Kürdistanlı siyasi parti ve hareketler arasında devam eden işbirliği çalışmasına önem vermektedir. Ama bu işbirliğinin kalıcılaştırılması, genişletilmesi ve daha programlı ve uzun vadeli bir ittifaka dönüşmesi için tarafların bir çok temel konuda netleşmelerine ihtiyaç vardır. Daha net bir perspektife sahip bir işbirliği, güçlü ve kalıcı itifaklara zemin oluşturacaktır.

--PAK’ın kuruluşundan bu yana izlemiş olduğu, özgürlükçü, demokrat, Kürdistani potansiyelin tek bir partide birleştirilmesi siyasetini bir kez daha onaylayan parti meclisimiz, bu konuda atılacak her adıma açık olduğunu önemle vurgulamıştır. Parti Meclisimiz bir kez daha tüm özgürlükçü, demokrat Kuzey Kürdistanlı potansiyeli daha güçlü bir parti çatısı altında yola devam etmeye çağırır.

-- Parti Mecllisimiz, PAK 1. Olağan Kongresi’nin
-Modern ve yeni tarz bir siyasetin, umudun, inancın yeniden canlandırılacağı bir platform olabilmesi için,
-Özgürlük mücadelemizde yeni bir başlangıç olabilmesi için,
-Kadınların, gençlerin ve toplumda karşılığı olan etkin insanların yeni Meclis’te yer alabilmeleri için,

Tüm yönetici, üye, taraftar, dost ve ilgili kesimleri el ele vererek, bu amacı gerçekleştimeye, daha güçlü, bir PAK oluşturmaya çağırıyor.

-- Parti Meclisimiz Güney Kürdistan Bölge Başkanı sayın Mesud Barzani’nin bağımsızlık referandumu yönündeki kararlılığını desteklediğini, büyük değer verdiğini bir kez daha belirtmektedir. Parti Meclisimiz, bağımsızlığın artık sadece bir siyasal çözüm yolu değil, aynı zamanda güneyli halkımızın çözmesi gereken yaşamsal bir sorun haline geldiğini belirlemiştir. Parti Meclisimiz, başta Güney Kürdistan’daki siyasal güçler olmak üzere, Kürdistan’ın tüm parçalarındaki halkımızın Güney Kürdistan’ın bağımsızlığını tüm güçleriyle desteklemeleri gerektiğini ulusal bir görev olarak teyid etmiştir.

--Rojava Kürdistanı’ndaki gelişmeleri değerlendiren Parti Meclisimiz, Güneybatı Kürdistan’da TEVDEM, ENKS ve diğer tüm partileri Kürt milletini ve Kürdistan’ın varlığını kabullenen, halkımızın özgür yönetimine evet diyen bir federal çözüm için ortak tutum almaya; halkımızın geleceği bakımından yaşamsal öneme sahip olan askeri, siyasi, ekonomik ortak bir yönetim oluşturmaya çağırmıştır.

-- Parti Meclisimiz, Doğu Kürdistan’da halkımızın sürdürdüğü özgürlük mücadelesinin yanında olduğunu bir kez daha teyid etmiştir. Doğu Kürdistan’da etkili ve yol alıcı bir mücadelenin ancak ve ancak tüm ulusal demokratik güçlerin birliğinin sağlanmasıyla gerçekleşebileceğine dikkat çekmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
21.06.2016

PAK Basın ve İletişim Bürosu

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.