PAK Genel  Başkanı  Mustafa Özçelik: ‘’Türk Devlet  Akıliyeti Yeniden Formatlanmalıdır’’

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik: ‘’Türk Devlet Akıliyeti Yeniden Formatlanmalıdır’’

PAK Genel Başkanı Van’da basın ve yayın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

A+A-

PAK Genel  Başkanı Mustafa Özçelik Van’da basın ve yayın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Van’daki  gazete, TV ve basın kuruluşlarının büyük bir ilgi gösterdiği basın toplantısında Mustafa Özçelik önemli açıklamalarda bulundu.

‘’90 Yıldır asimilasyon, inkar, imha, darbe, sıkıyönetim, OHAL ve savaşlarla sorunlara çözüm arayan Tük Devleti’ni bu akiliyetinden vazgeçmeye’’  çağıran Mustafa Özçelik, ‘’Artık bu akıliyetin yeni bir formatlanmaya ihtiyacı vardır’’ dedi.

Mustafa Özçelik ‘’Bu konuda atılacak ilk adım, gerçekten de Kürt ve Kürdistan gerçekliğinin  kabulü, şeffaf, siyasal bir çözüm sürecinin başlatılmasıdır’’ dedi.

‘Yeni Bir KürdistanÎ Akıl Gerekir’

Kürtler’de de yeni bir siyasal kültürün, yeni bir çözüm perspektifinin, yeni  bir Kürdistani akiliyetin geliştirilmesinin dayattığı yaşamsal ihtiyacın PAK’ın kuruluşuna yol açtığını belirten Özçelik, bu özgürlükçü, demokrat, adaleti  temel alan Kürdistani siyasal kültürün toplumda karşılık bulmaya başladığını söyledi.

Türkiye’de ve Kuzey Kürdistan’da gelişen her siyasal , askeri ve ekonomik hamlenin Kürdistan’ın diğer parçalarındaki gelişmelerle doğrudan ilişkisinin olduğunu söyleyen Mustafa Özçelik, son süreçte yaşanan savaşın da, başarısız askeri darbe girişimin de, OHAL’in de yine bu kapsamda ele alınması gerektiğine özellikle dikkat çekti.

‘PKK, Kayıtsız Şartsız Savaşa Son Vermeli’

AKP Hükümeti’nin de, Cumhurbaşkanı’nın da , değişik biçimlerde de olsa, ‘’Dün dündür, bugün bugündür’’ yaklaşımı içinde olduklarını, dün savunduklarını bugün tam ters bir istikamette reddettiklerini söyleyen  Mustafa Özçelik, aynı yaklaşımın HDP tarafından da sergilendiğini  dile getirdi. HDP’nin bir yıldır sürdürülen hendek ve barikata dayalı ‘’özyönetim’’ uygulamasını ‘’gençlerin direnişidir, destekliyoruz’’ diyerek olumladığını; ama bugün ise ‘’ PKK’ye  çatışmalara son ver’’ çağrısında bulunduğunu belirtti. ‘’Eğer bir yıl önce bizlerle birlikte PKK’ye çağrıda bulunup, hendek , barikat siyasetine son verin, demiş olsaydı, elbette HDP’nin bugünkü çağrısı bir anlam kazanırdı’’ diyen Mustafa Özçelik, bu siyasetin toplumda büyük bir deformasyon ve tahribata yol açtığını söyledi.

Türk Devleti’ne , hükümete, Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum diyen Mustafa Özçelik ‘’90 Yıldır defalarca farklı söylem ve yöntemlerle uygulanan  çözümsüzlük ve şiddet siyasetinden artık  vazgeçin. Bu tecrübeler, bizlere tek çözümün  demokrasiyi ve Kürtlerin ulusal özgürlüğünü sağlayacak yeni bir yolu işaret etmektedir’’  dedi.

Siyasal çözüm yol ve kanallarının egemen hale gelmesi için, Kürdistan sorunun şiddete endekslenmemesi için,  PKK’nin kayıtız şartısız savaşa son vermesinin Kürtlerin , Kürdistan halkının çıkarına olacağını tekrar dile getiren Mustafa Özçelik, tüm Kürt partilerinin bu  davanın sahibi olduklarını ve bu temelde gerçek bir siyasal çözüm sürecinin başlatılması çağrısını yineledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.