PAK Genel Başkanı Londra’da İngiltere Dışişleri Bakanlığı İle Görüştü

PAK Genel Başkanı Londra’da İngiltere Dışişleri Bakanlığı İle Görüştü

05.09.2016 günü Londra’da İngiltere Dıişleri Bakanlığı yetkilileri İle bir görüşme gerçekleştirdi.

A+A-

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik , PAK Meclis üyesi Nimet Mümtaz Aydın ve Fransa Komitesi üyesi Faysal Taşkıran ile birlikte 05.09.2016 günü Londra’da İngiltere Dıişleri Bakanlığı yetkilileri İle bir görüşme gerçekleştirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Avrupa Bürosu Türkiye masası adına John Riley ve  Alistair Kelsey PAK heyetini karşıladı.

Mustafa Özçelik bu görüşme için teşekkürlerini sundu ve PAK’ın kuruluşundan bugüne kadarki süreci hakkında ilgiler verdi.

Mustafa Özçelik PAK’ın programı, siyasal perspektifi, Kürt ve Kürdistan sorunun çözümü, Türk Devleti’nin Kürtlerin ulusal demokratik haklarını reddeden siyaseti ile ilgili düşüncelerini dile getirdi. Ayrıca Kürdistan’ın Güney, Güneybatı(Rojava) ve Batısı ile ilgili olarak da bilgilendirmelerde bulunup, bu parçalardaki süreçlerle ilgili PAK’ın görüşlerini dile getirdi.

Mustafa Özçelik ‘’Bugün Kuzey kürdistan’da bir savaş sürmektedir. Bu savaştan Kürdistan halkı büyük zarar görmektedir.Türk Devleti hem Kürtlerin kazanımlarını ortadan kaldırmak, hem de siyasal, sivil, demokratik mücadele araç ve alanlarını Kürtlere kapatmak için savaşı derinleştirmektedir. Ama şavaş , çatışma şu anda Kürtlere zarar vermektedir, Kürtlerin savaşmasından  yana  değiliz’’.

Mustafa Özçelik İngiltere’den bugün Kuzey Kürdistan’da devam eden savaşın durdurlması ve Kürt milletinin ulusal demokratik haklarını tanınması ve bu hakların yasal-anayasal güvencelere kavuşturulması için daha aktif bir rol oynamasını talep etti. Ayrıca Güney Kürdistan’daki bağımsızlık yürüyüşüne, Rojava Kürdistanı’ndaki kazanımlarım korunup geliştirilmesine, Doğu Kürdistan’daki özgürlük mücadelesine İngiltere Devleti’nin destek vermesi gerektiğini dile getirdi.

Mustafa Özçelik, ‘’Türk Devleti ile diyalog yoluyla, siyasal, demokratik ve barışçıl yol ve yöntemlerle sorunlarımızı çözmekten yanayız’’ dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de bütün sorunların diyalog yoluyla,  barışçıl bir şekilde çözümğünden yana olduklarını dile getirdiler.

Mustafa Özçelik bu görüşmelerin devamını dileyerek tekrar teşeşkkürlerini sundu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.