PAK: Diyarbakır Valiliği yasaklamalarla Kürtlere tek adres olarak şiddeti mi işaret etmek istiyor?

PAK: Diyarbakır Valiliği yasaklamalarla Kürtlere tek adres olarak şiddeti mi işaret etmek istiyor?

Diyarbakır Valiliği OHAL kapsamında, tüm gösteri, miting, basın toplantısı ve her türlü kitlesel eylemi yasakladı

A+A-

PAK Basın ve İletişim Bürosu:

Diyarbakır Valiliği yasaklamalarla Kürtlere tek adres olarak şiddeti mi işaret etmek istiyor?

Diyarbakır Valiliği OHAL kapsamında, tüm gösteri, miting, basın toplantısı ve her türlü kitlesel eylemi yasakladı. Ayrıca İstanbul’daki bir mahkeme, Özgür Gündem Gazetesi’nin yayın faaliyetini durdurdu.

Bu kararlar gösteriyor ki Devlet, OHAL şemsiyesi altında yavaş yavaş Kürtler’i hedef tahtasına oturtuyor.

Türk Devleti bir yandan  yürüttüğü savaşla, bir yanda da uygulamaya soktuğu yasaklarıyla, halkımızın sivil, demokratik, siyasi çalışma kanallarını neredeyse tümden kapatıyor. Diyarbakır Valiliği  bu uygulamalarıyla  Kürtlere tek adres olarak şiddeti mi göstermek istiyor?

Kürdistan halkı gelinen aşamada hergün zararlarını bizzat yaşayarak gördüğü  çatışma ve şiddet yerine, siyasal ve sivil mücadeleyi  destekliyor. Bu nedenle de büyük çoğunluğuyla PKK’nin şiddet siyasetine de ‘’hayır’’ diyor.

Ama açıktır ki, 90 yıldır Türk Devleti’nin izlemiş olduğu şiddet ve çözümsüzlük siyasetine de ‘’hayır’’ diyor.

Türk Devleti’ni hem şiddetle çözüm aramaktan, hem de yasaklamalarla , halkımızın sivil, demokratik, siyasal mücadele alanlarını ortadan kaldırma anlayışından vazgeçmeye çağırıyoruz.

Ne şiddet, ne de halkımızın sivil, demokratik mücadele alanlarına uygulanan yasaklar, Kürdistan özgürlük mücadelesini durduramayacaktır.

Diyarbakır Valiliği ve İstanbul Mahkemesi’nin yasaklama ve kapatma kararları, demokrasiye, düşünce ve örgütlenme özgürlüğüne, Kürt milletinin meşru  sivil ve demokratik çalışmalarına yönelik saldırılardır.

Bu yasaklama kararlarını protesto ediyor ve başta siyasal aktörler olmak üzere tüm sivil ve mesleki örgütlerimizi devletin bu uygulamaları  karşısında duyarlı olmaya, kendi haklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.