PAK: Cibranlı Halit Bey ile Yusuf Ziya Bey’i saygıyla anıyoruz!

PAK: Cibranlı Halit Bey ile Yusuf Ziya Bey’i saygıyla anıyoruz!

Kürdistan Özgürlük Partisi PAK, yayınladığı bir mesajla, şehadetlerinin 93'üncü yıldönümünde Cibranlı Halil Bey ve Yusuf Ziya Bey'i andı:

A+A-

 

Yayınlanan mesajda şu ifadelere yer verildi:

"Cibranlı Halit Bey ile Yusuf Ziya Bey’i saygıyla anıyoruz!

Cibranlı Halit Bey ile Yusuf Ziya Bey 93 yıl önce bugün,14 Nisan 1925 günü Bitlis’te, Türkiye Devleti tarafından katledildiler. Cibranlı Halit Bey kurşuna dizilerek, Yusuf Ziya Bey ise asılmak suretiyle katledildiler. Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Bilindiği gibi,Kürdistan tarihindeki en önemli başkaldırılardan biri de Şeyh Said ayaklanmasıdır. Bu ayaklanmanın hazırlığı, Cibranlı Halit Bey’in liderliğini yaptığı Azadi Örgütü tarafından yapılıyordu. Azadi Örgütü 1921 yılında kuruldu.Yusuf Ziya Bey de örgütün kurucularındandı.

Ayaklanmanın hazırlıkları konusunda bilgi alan Türkiye Devleti,Cibranlı Halit Bey ileYusuf Ziya Bey’i tutukladı. Ayaklanma, Türkiye Devleti’nin bir provakasyonu nedeniyle, vaktinden önce başladı ve  ayaklanmanın önderliği  Kürdistan halkının ulusal, dini ve sosyal liderlerinden Şeyh Said tarafından yürütüldü.

Cibranlı Halit Bey ile Yusuf Ziya Bey’in 14 Nisan 1925 günü Bitliste katledilmeleri, doğal olarak, hareketin gidişatını da ekledi.

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) kendisini, Kürt halkının hürriyet mücadelesi bağlamında Azadi Örgütü’nün, Cibranlı Halit Bey ve Yusuf Ziya Bey’lerin özgürlük davasının devamcısı olarak görüyor ve onların mücadele bayrağını bugün de dalgalandırmanın onuruyla, şehadetlerinin 93. Yıldönümünde Cibranlı Halit Bey, Yusuf Ziya Bey ve tüm Kürdistan şehitlerini saygıyla anıyor.  

14.04.2018

PAK Basın ve İletişim Bürosu

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.