PAK,  Batman’da Qamişlo Katliamını Protesto Etti

PAK, Batman’da Qamişlo Katliamını Protesto Etti

Qamişlo saldırısı Kürdistan düşmanlarının halkımızın özgürlük mücadelesine yönelik bir saldırıdır. Bu saldırı gerek Rojava Kürdistanı'nda gerekse Kürdistan’ın diğer parçalarında bir kez daha ulusal sahiplenme duygularını pekiştirmiştir.

A+A-

 

PAK(Partîya Azadîya Kurdistanê-Kürdistan Özgürlük Partisi), 31 Temmuz'da Batman’da Atatürk Parkı’nda 27.07.2016 günü Qamişlo’da gerçekleştirilen katliamı protesto etti. Eylem,  PAK, Rojava Kürdistanlı halkımız ve üniversite öğrencilerinin ortak organizasyonuyla gerçekleştirildi. Aynı eylemde, Barzanilere yönelik olarak 1983 yılında gerçekleştirilen Enfal’in 33. Yıldönümü münasebetiyle, bu jenosidin şehitleri anıldı ve enfal lanetlendi.

Batman Atatürk Parkı’ndaki etkinlik kitlesel bir katılımla gerçekleştirildi. Rojava Kürdistan’ından gelip Batman’a yerleşen batı Kürdistanlı halkımız, Batman halkı ve üniversite öğrencileri bu protesto eylemine büyük bir ilgi gösterdiler, katılım sağladılar.

Protesto eyleminde PAK Batman İl Başkanı Aziz Özdemir Kürtçe bir konuşma yaptı. Konuşmada Qamişlo katliamı lanetlendi ve Barzan Enfali şehitleri anıldı.

Aziz Özdemir’in konuşmasından sonra kitle bir süre oturma eylemiyle katliamı proteto etti ve eylem bu şekilde son buldu.

PAK Batman İl Teşkilatı’nda 01-02.08.2016 günleri Qamişlo Şehitleri için 2 günlük taziye kurulacağını, Rojava Kürdistanı’ndan halk ile Batman halkının bu taziye katılacakları belirtildi.

PAK Batman İl Başkanı Aziz Özdemir, Qamiışlo qatliamını  protesto eyleminde yaptığı konuşmada

‘’Qamişlo’daki Saldırıyı Lanetliyoruz” ifadesini kullandı.

Özdemir, Batı Kürdistan’ın Qamişlo kentinde gerçekleştirilen 2 terör saldırısının sonucunda , eldeki ilk bilgilere göre, 62 kişinin şehid düştüğünü ve 100 den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

Pak Batman İl Başkanı Özdemir konuşmasında “Kürdistan halkının düşmanları bilmelidirler ki hiç bir saldırı, ölüm ve katliam milletimizin, ülkemizin özgürlüğüne engel olamayacaktır. Bu saldırıyı lanetliyoruz. Şehid ailelerine ve halkımıza başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.” Diye konuştu.

Qamişlo Saldırısı, Özgürlük Mücadelesine Saldırıdır

Kürt halkına yapılan saldırıların Kürtlerde ulusal sahiplenme duygusunu geliştirdiğini ifade eden Özdemir konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Qamişlo saldırısı Kürdistan düşmanlarının halkımızın özgürlük mücadelesine yönelik bir saldırıdır. Bu saldırı gerek Rojava Kürdistanı'nda gerekse Kürdistan’ın diğer parçalarında bir kez daha ulusal sahiplenme duygularını pekiştirmiştir. Aynı zamanda özellikle Rojava Kürdistanı başta olmak üzere tüm Kürtler arasındaki birlik ittifak ve dayanışma ihtiyacının yaşamsal önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır.”

Rojava Partileri Ortak Bir Yönetim Oluşturmalıdır

Qamişlo Katliamının Rojavadaki partileri arasında ortak bir yönetime vesile olmasını gerektiğini açıklayan Özdemir, TEVDEM-ENKS ve Rojava Kurdistanı’ndaki tüm partilerinin askeri, ekonomik, siyasi ortak bir yönetim oluşturmaları tarihsel bir görev olarak önlerinde durduğunun altını çizdi.

 

Enfal Katliamı Onlarca Katliamdan Biridir

Kürdistan tarihinin, Kürt milletine yönelik onlarca jenosid uygulamasıyla ile dolu olduğunu belirten Özdemir sözlerini şöyle bitirdi:

“Enfal katliamlarının en vahşi örneklerinden biri, 31 Temmuz 1983 yılında Barzani aşiretine karşı işlendi; yaşları 7 ile 85 arasında değişen 8 bin erkek, Barzanilerle meskun bölgedeki köy ve kasabalardan toplandı, Erbil’e bağlı Kuştepe"de kurulan Kudüs ve Kadisiye adındaki kamplara hapsedildi. Barzani erkekleri günlerce bu kamplarda aç ve susuz bırakıldılar, olmadık eziyetlere maruz kaldılar ve nihayetinde kaybedildiler. Bu insanlara ne olduğu bugün dahi bilinmemektedir.

Güney Kürdistan’ın bağımsızlık ilanı, Barzan Enfal şehitleri ve tüm Kürdistan şehitleri için en büyük, en onurlu hediye olacaktır.

Barzanilere yönelik Enfali bir kez daha şiddetle lanetliyor; bu katliamda şehit düşenler ile birlikte tüm Kürdistan şehitlerini saygıyla anıyoruz.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.