Özçelik:‘’Türk Devleti Kürt ulusal bilincinin gelişkin olduğu yerleri yıktı”

Özçelik:‘’Türk Devleti Kürt ulusal bilincinin gelişkin olduğu yerleri yıktı”

PAK Genel Başkanı Diyarbakır’da Şırnaklılar Derneği’ni Ziyaret Etti

A+A-

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Genel Başkan Yardımcısı Nuri Sınır, MYK üyeleri Faiz Eşin, Feyaz Ekmen, Abdurahman Ecer, Hikmet Ata, Vahit Aba ve kadın komîsyonu üyesi  Zînet Dînçer ile birlikte 27.10.2016 günü Diyarbakır’da ŞİVİDER(Şırnak ve İlçeleri  Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği)’i  ziyaret  ettiler.

PAK Heyeti ŞİVİDER Başkanı Aziz Özalp ve dernek Yöneticileri tarafından karşılandılar.

Mustafa Özçelik ŞİVİDER yönetcilerine teşekkürlerini sundu ve ‘’PAK olarak Şırnal için bir yardım kampanyası açılması yönünde bir kampanya a.ılması fikrindeyiz.Ama eğer  ŞİVİDER olarak bu konuda insiyatif alırsanız daha makul olur dğşğncesindeyiz. Sizlerin belirleyeceği çer.eve ve çalışma programı ile bu konuda elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız’’ dedi.

ŞİVİDER Başkanı Aziz Özalp da, PAK heyetine bu ziyaretleri için teşekkürlerini sundu. Aziz Özalp  ‘’Sivil , mahali  bir kurum olarak bütün parti ve kurumlara kapımız açıktır. Böylesi bir yardım kampanyası açılması ve bu konuda bizlerin insiyatifini önermenizden dolayı da ayrıca teşekkür ediyoruz. Kendi imkanlarımız dahilinde halkımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ama daha geniş kapsamlı bir kampanya için öncelikle kendi yönetimimizle bir durum değerlendirmesi yapmamız  ve diğer mahali dernekler ile de diyaloga geçip sağlıklı bir yol haritası belirlememiz  daha doğru  olacaktır. Bu konuda varacağımız sonuçları da en kısa zamanda sizlerle paylaşacağız’’.

Bu görüşmede savaşın Kürdistan’a ve Kürdistan halkına vermiş olduğu zarara da dikkat çeken Mustafa Özçelik, şunları dile getirdi: ‘’Türk Devleti Kürt ulusal bilincinin gelişkin olduğu yerleri yıkarak halkımızın kazanımlarını ortadan kaldırmaya yönelik bir plan içindeydi; PKK de yanlış hendek ve barikat siyasetiyle, Türk Devleti’nin bu planlarının uygulanması için uygun zemin hazırladı.

ŞİVİDER yöneticilerinin vermiş oldukları bilgilere göre,Şırnak'ın yaklaşık %60’ı yıkılmış durumda.  Evleri yıkılan 1000’e yakın aile şehrin kenar kesimlerinde  çadırlarda yaşamak zorunda kalmışlardı. Ama son birkaç gündür  devlet yöneticileri  bütün bu çadırların sökülmesini ve ailelerin Türkiye’nin batı illerine gitmelerini ailelere dayatmıştır.Binlerce aile değişik yerlere dağılmak zorunda kalmıştır. Büyük bir mağduriyet sözkonusudur.

Mustafa Özçelik, olabilecek en kısa zamanda bir yardım kampanyasının başlatılmasına önemle dikkat çekti.

PAK Heyeti ŞİVİDER’de sıcak bir şekilde karşılandı ve görüşme dostane bir atmosferde gerçekleşti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.