Hüseyin Akıncı

Hüseyin Akıncı

Yazarın Tüm Yazıları >

NE DERSİN BU KAPIŞMAYA HEMO CAN?

A+A-

 

Görüyor musun Hemo can? Hamasetçi sarıkçı patronlarla çağın sermayeci patronları yine kapışmış bizim buralarda!

-Evet evet kapıştıklarını duydum, sermayeciler sarıklı cübbelilerin Ortadoğu Rambo’sunu öldürmüşler.

Buna misilleme olarak sarıkçılar da füzelerle havaya karavana ateş açmışlar Memo can.

-Yahu Hamo can, bildim bileli bu Ortadoğu kaynayıp duruyor.Kaynayan kazanda her nedense, Kürt toplumunun midesiyle bağışık bir sonuç çıkmıyor.

-Evet haklısın çıkmıyor, ma yinede kazanın kaynamaya başladığı her süreçte, aklı başında olan her aklıselim Kürdün aklına inşallah bu sever Kürtler aklıyla ayaklanır duasını okurlar Memo can.

Yahu Hemo can, değişmeye yönelen gelişmeler karşısında, çıkarlarını gözetleyecek Kürtlerin aklı neden devre dışı kalıyor dersin?

-Çünkü Kürt siyaset arenası, değişime yönelen gelişmeleri fırsata dönüştürmekte yetersiz kalıyor Memo can.

Yahu Hemo can, sorduğum soruma verdiğin cevap klasikleşmiş bir geçiştirme olmadı mı sence?

-Yahu Memo can, lep deyince sende leblebi olduğunu anla be kardeşim!

Yani anlayacağın, fosilleşmiş Kürt siyasetinin önceliği, fırsatları değerlendirecek akla öncelik vermemişlerdir ha.

-Anladım anladım, diyorsun ki, Kürtlerin en akılalmaz önceliği, toplum olarak değilde ben hizipçiliğin akılsız aklı aktif olmuştur.

Yahu Hemo can, Kasım Suleymanî’nin öldürülmesi, akabinde plastik füzelerle İran’ın misilleme atışlarına nasıl bakmalıyız?

-Neresinden bakılırsa bakılsın, Ortadoğu’da yepyeni bir değişimin ön hazırlıkların oyun sahnesi kuruluyor Memo can.

Peki, Kürtlerin geleceğini ipotek altına alabilir bu değişime karşı Kürtler ne yapmalı Hemo can?

-Şöyle ya da böyle tek yapılması gereken, stratejik hamlelerle kendi ulusal demokratik hakkaniyetine akıl birliğine odaklanmalıdır Memo can.

Yani diyorsun ki, günü geçmiş klasik söylemlerle. Kürt toplumun genel çıkarları oraya buraya kurban edilmemeli diyorsun Hemo can. Hamaset mezhepçiliğinin sarıkçılarıyla, sermayeci patronun gerilim sonuçları, sadece onların kayıp ya da kazançlarıyla mı sınırlı kalır Hemo can?

-Hayır hayır birçok ülke ve halkların gelir giderlerini de belirleyeceği muhakkaktır Memo can. Yani diyorsun ki, gider ve gelir hattının tamda sınırında bulunanlardan birileride Kürtlerdir diyorsun.

-Evet dememle birlikte şunu da ekleyerek devamla diyorum ki, Kürt siyasi arenası ortaya koyması gereken duruşunu tamda koyma zamanıdır diyorum Memo can.

Anladığım kadarıyla, sadece kazanımlar korunmalı duruşu, Kürtlerin geleceğini belirlemekten uzak kalıyor diyorsun Hemo can.

-Evet evet aynen öyle diyorum, çünkü devlet olmayan Kürtlerin kazandıkları kazanımların garantisi yok. Zira Kürtlerin geleceği üzerinde oyun kurucuların oyunları, Kürtlerin siyasal kapasiteden daha üstün görünüyor Memo can.

Yahu Hemo can aklıma gelmişken sorayım sana, Allah aşkına şu antiemperyalizim denilen duruşun tüm mantıksal verileri, şovenizmin lanetlenmiş virüsüyle içi boşaltılmadı mı sence?-

Boşaltılmaz olur mu? Baksana hangi dünyanın insanı olması bile belli olmayan Doğu Perinçek bile antiemperyalizm diyor.

Yani diyorsun ki, tüm evrensel değerlere düşman İran’ı bile anti emperyal görmenin bir sonucu var.

-Evet evet aynen öyle, zira bırakalım antiempeyal olmanın şuyunu buyunu, Kürtlerin hakkaniyet istemleri söz konusu olunca, insanlığa uzanan tüm yolar şovenizme çıkar Memo can.

Yani diyorsun ki, bu coğrafyada, sol maskeyle  antiemperyal geçinenlerin çoğu bölgesel şarlatanlardır diyorsun.

-Olmaz olurlar mı Hemo can, dünyanın en korkutucu Saddam katili bile antiemperyalist diye yere göğe sığdırmadılar. Her bir Kürt yerleşimin hemen yanı başında bir Arap köyü inşa ederek, asimile soykırımına imza atan Esat’ı bile baş tacı ettiler Memo can.

Yani diyorsun ki, Kürtlerin hakkaniyet istemleri söz konusu olunca, solculuk ya da vicdan iman devre dışı kalıyor diyorsun. Yahu Hemo can sana bir şey söyleyeyim mi? Gel şarlatanları bir tarafa bırakıp Kürtlerin gündemine dönelim.

-Dönmesine dönelim de dönmenin kavşakları o kadar karışık ki, nereden nasıl giriş yapmalı diye insan duraklıyor be Memo can. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.