MGK ve Bakanlar Kurulu'ndan OHAL'i uzatma kararı

MGK ve Bakanlar Kurulu'ndan OHAL'i uzatma kararı

Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı 4,5 saat sürdü. Afrin operasyonunun konuşulduğu toplantının sonuç bildirgesinde Meclis'e OHAL'i uzatma tavsiyesi çıktı.

A+A-

MGK Bildirisi'nde 

"Terörist ordusu kurulmasın izin verilemez. YPG terör örgütüne verilen silahlar gecikmeden toplanmalı. Sınır emniyetimizi tahkim etmenin yanı sıra vatandaşlarımız ile bölge halkının can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla ilk aşamada Suriye’nin batısından ülkemize yöneltilen tehditlerin bertaraf edilmesi için gereken adımların derhal ve kararlılıkla atılacağı vurgulanmıştır. Terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan OHAL değerlendirilmiş, demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere hükümete OHAL’in uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır " ifadeleri yer aldı.

 

MGK'nın hemen ardından toplanan Bakanlar Kurulu'ndan a OHAL kararı çıktı!

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında saat 20.30'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplatısı 1 saat sürdü. Toplantının ardından Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ açıklamalarda bulundu. Bozdağ, "OHAL'in 3 ay daha uzatılması benimsendi. OHAL, Parlemanto'nun onaylamasının ardından uzatılacaktır." dedi.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın açıklamalarından satır başları; (Isparta'da askeri uçağın düşmesi) Olayla ilgili hem adli hem de idari tahkikat başlatılmıştır. Bakanlar Kurulumuz, Milli Güvenlik Kurulu tavsiye kararı doğrultusunda olağanüstü hal uygulamasının 3 ay daha uzatılması hususunu değerlendirmiştir ve sonuç itibarıyla 19 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere olağanüstü halin 3 ay daha uzatılmasını benimsemiş. Bu konuda hazırlanan tezkere, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanılığına gönderilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun yapacağı görüşmeler neticesi, vereceği kabul kararı üzerine olağanüstü hal 3 ay daha uzatılmış olacaktır.

ABD ve Rusya'yla görüşmeler sürüyor

Bozdağ, olası Afrin operasyonu ile ilgili şu ifadeleri kullandı: "Türkiye, sınır güvenliği bakımından tarihinin en kritik döneminden geçiyor. Türkiye çok önemli tehdit ve risklerle karşı karşıya. Bölgede olanlar güvenliğimize tehdittir. Terörist ordu kurma çabaları açık olarak görülüyor. Türkiye'nin bekası için büyük riskler alınacaktır. Türkiye sabrının son noktasına gelmiştir. Verilen sözlerle arazide yapılanlar arasında çok çelişki var. Bu süreçte ABD ve Rusya ile görüşmeler sürüyor. Türkiye, Türk milletinin ve Türkiye Devleti'nin bekası için atması gereken adımları atmak için kimseden icazet almaya ihtiyacı yoktur. Ülkemiz ve milletimizin geleceği için daha büyük risklerin göze alınması gerektiğinde bunu yapmaktan çekinmeyeceğiz. DAEŞ terör örgütü ile en etkili mücadele eden tek ülke vardır o da Türkiye'dir. Teröre en büyük zaviyatı Türkiye varmiştir, attığımız adımlar çok nettir. Türkiye'nin hukukunu korumak için gerekli adımları atacağız. (Uyum yasaları) Yasalar hızlı bir şekilde Meclis'e gönderilecektir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.