MEKKE: Hoşgeldin Kürdistan Devleti

MEKKE: Hoşgeldin Kürdistan Devleti

Suudi Arabistan’a Hac farizasını yerine getirmek için giden Kürt hacı adayları, “Kürdistan Devleti hacıları” sıfatıyla karşılandı.

A+A-

Suudi Arabistan’a Hac farizasını yerine getirmek için giden Kürt hacı adayları, “Kürdistan Devleti hacıları” sıfatıyla karşılandı.

Rûdaw’a Suudi Arabistan’dan konuşan Kürdistan Bölgesi Hac ve Umre Basın Sorumlusu Arwan Stuni, “Mekke’nin Cumeze Mahallesi’nde dışarıdan gelen hacı adayları için ayrılan camide, Kürt hacılar ‘Irak-Kürdistan Devleti’ yazısıyla karşılandı” dedi.

Kürt isminin son yıllarda öne çıktığını belirten Arwan Stuni, “Öyle ki insanlara artık Kürt olduğumuzu söylememize gerek kalmıyor. Çünkü Suudi halkı Kürt kıyafet ve bayrağını uzaktan bile gördüklerinde Kürt olduğumuzu anlayıp karşılıyorlar. Kürtler’e saygıyla yaklaşıyorlar. Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’den etkili ve büyük bir lider olarak söz ediyorlar” şeklinde konuştu.

Stuni, Suudi Arabistan’ın her yıl Kürtçe dahil 40 dilde milyonlarca Kur’an ve broşür bastığını, burada okuyan Kürt öğrencilerin bu basımlardan faydalandığını söyledi.

Suudi Arabistan’da yüzlerce Kürdistan Bayrağı’nı gördüklerini söyleyen Stuni, “Özellikle de hacıların yeleklerinde, otobüslerde, otellerde, başörtülerinde Kürdistan Bayrağı olduğu için insanlara Kürt olduğunuzu söylemenize gerek kalmıyor” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi’nden ilk hacı kafilesi 13 Ağustos’ta yola çıktı. Erbil’den bin 277, Duhok’tan 691, Süleymaniye ve Germiyan İdaresi’nden bin 488 kişi Hac görevini yerine getirmek için Suudi Arabistan’a gitti.

Daha önce Diyanet İşleri Bakanlığı Sözcüsü Merivan Nakşibendi, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden Suudi Arabistan’da temsilcilik açılması talebinde bulunmuştu.

Kürdistan Bölgesi ile Suudi Arabistan arasında siyasi, dini ve ekonomik ilişkiler güçlenirken, 2 Şubat 2016’da Erbil’de Suudi Arabistan Başkonsolosluğu açılmıştı.

rudaw

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.